PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętujmy razem 3 Maja

  • AW/slaskie.pl    2 maja 2012 - 13:13
Świętujmy razem 3 Maja

Jak co roku marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski i prezydent Katowic zapraszają mieszkańców Katowic i województwa śląskiego do wzięcia udziału w uroczystościach Święta Narodowego 3 Maja.
„Spotykamy się jutro, aby uczcić dzieło naszych przodków - pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Celebracja tego wielkiego wydarzenia to dla nas ważna lekcja mądrości obywatelskiej i odpowiedzialności politycznej. Corocznie wspominamy również jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego regionu - III Powstanie Śląskie. Pamięć pokoleń należy się zarówno twórcom Konstytucji 3 Maja, jak i śląskim powstańcom za wolność otrzymaną w spuściźnie" - apeluje marszałek Adam Matusiewicz (sprawdź jego notowania/zabierz głos).

Jak informuje urząd marszałkowski, 3 maja o godz. 10.00 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach - w rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. O tej samej porze przed archikatedrą Chrystusa Króla rozpocznie się występ orkiestry KWK Kleofas. O godz. 10.30 w archikatedrze odprawiona zostanie Msza święta za Ojczyznę. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowała Filharmonia Śląska.

Po Mszy świętej, o godz. 12.00, uformują się pododdziały i grupy delegacji do przemarszu na Plac Sejmu Śląskiego pod pomnik Wojciecha Korfantego. W przemarszu ulicami Powstańców, Wita Stwosza, Jagiellońską obok władz województwa i miasta wezmą udział kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy.

O godz. 12.30 przed pomnikiem Wojciecha Korfantego odegrany zostanie hymn państwowy, a na maszt wciągnięta zostanie flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Później nastąpią okolicznościowe przemówienia i uroczysty apel poległych, oddana zostanie salwa honorowa, a delegacje złożą kwiaty. Uroczystości oficjalne zakończy Rota. Zwieńczeniem obchodów będzie występ chóru X Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Paderewskiego w Katowicach w repertuarze pieśni patriotycznych, a także pokazy musztry paradnej, defilada i parada grup rekonstrukcyjnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.