PARTNER PORTALU
  • BGK

Swoboda krąży po jeziorach augustowskich

  • PAP    11 sierpnia 2012 - 14:18
Swoboda krąży po jeziorach augustowskich

Największy i najszybszy pasażerski statek śródlądowy w Polsce wypłynął w sobotę w pierwszy rejs po jeziorach augustowskich.
Statek zabrał na pokład ponad 300 pasażerów. W sobotę przed południem odbył się chrzest jednostki. Matką chrzestną była nauczycielka Ewa Wiśniewska – żona starosty augustowskiego, która rozbiła o burtę statku szampana i nadała mu imię Swoboda.

Dyrektor Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz powiedział podczas uroczystości, że jest zadowolony, że statek wreszcie wypłynął na wody augustowskie i cieszy się, że to najnowocześniejsza jednostka w Polsce.

Statek ma długość 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. Kosztował ok. 3 mln zł. Pokład dolny wykonany został na styl restauracyjny – z barem. Pokład górny to głównie miejsca siedzące. Pokład ten jest odkryty, dostosowany do tego, by można tam podziwiać piękne augustowskie krajobrazy.

Statek nazywa się „Swoboda” – tak jak jedna ze śluz Kanału Augustowskiego i jeden ze stawów k. Augustowa. To czwarty statek we flocie Żeglugi Augustowskiej; będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. Jednostkę wybudowała stocznia Jabo z Gdańska.

Żegluga Augustowska dysponowała dotąd trzema statkami. „Serwy” i „Sajno”, które mogą przewieźć po 200 osób, zaś „Perkoz” – 75 pasażerów. Statkiem „Serwy” w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież. „Swoboda” także ma pływać do Studzienicznej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: