PARTNER PORTALU
  • BGK

Sylwester, imprezy: Co planuje w Lublin na sylwestrową noc?

  • PAP/AT    28 grudnia 2016 - 13:59
Sylwester, imprezy: Co planuje w Lublin na sylwestrową noc?
Lublin szykuje widowisko muzyczne na Sywestra (fot.lublin.eu)

• Widowisko muzyczne o historii Lublina w sylwestrową noc zainauguruje obchody 700-lecia tego miasta, które zaplanowano na cały 2017 rok.
• W styczniu odbędą m.in. spektakl muzyczny z udziałem Beaty Kozidrak i Krzysztofa Cugowskiego oraz konferencja o początkach miasta.
"Mamy obchody 700-lecia Lublina pomyślane tak, żeby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał kulturalny i naukowy naszego miasta. Mamy znakomity, ciekawy program zarówno dla naszych mieszkańców jak i dla turystów" - zapowiada prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W 2017 r. przypada 700. rocznica otrzymania przez Lublin praw miejskich. Podczas miejskiej zabawy sylwestrowej, na Placu Teatralnym, zaprezentowane zostanie multimedialne widowisko muzyczne nawiązujące do historii Lublina. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "muzyczna podróż od XIII-wiecznych pieśni o legendarnym Lublinie aż do hip-hopu i opowieści o dzisiejszych dzielnicach naszego miasta".

Muzyka inspirowana historią ma się łączyć z obrazami i animacjami wyświetlanymi na multimedialnej fasadzie Centrum Spotkania Kultur. Wystąpią lubelskie zespoły i artyści wywodzący się z różnych pokoleń i nurtów muzycznych.

Lubelska Federacja Bardów zaprezentuje klechdy lubelskie, a także utwory nawiązujące do poetów związanych z Lublinem: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica, Szymona Szymonowica, Wincentego Pola i Józefa Czechowicza.

Czytaj też: Co przygotowały miasta na Sylwestra?

Koncert na motywach dawnej muzyki żydowskiej da zespół Klezmafour. Zabawę w stylu lat 60. i 70. ub. wieku zapewnić ma zespół Backbeat, a współczesne standardy grać będzie grupa reggae Junior Stress, hiphopowy skład Chonabibe i swingowy Lublin Street Band.

Wyjątkowym jubileuszowym wydarzeniem będzie widowisko muzyczne "Zakochani w Lublinie", które zaprezentowane zostanie 28 i 29 stycznia. Będzie to kantata jazzrockowa - spektakl muzyczny, opowiadający o najważniejszych wydarzeniach z historii miasta. Muzykę do kantaty napisał Tomasz Momot, a teksty lubelski bard Jan Kondrak. Główne partie wokalne wykonają - związani z Lublinem - Beata Kozidrak i Krzysztof Cugowski. W widowisku wystąpią też Urszula Kasprzak, Natalia Wilk, Piotr Cugowski, Lubelska Federacja Bardów oraz chóry lubelskich uczelni.

18 stycznia koncertem "Wszystkie kolędy Świata" rozpocznie się cykl spotkań pod hasłem Laboratorium Obrzędu Miejskiego, poświęconych prezentacji kultury tradycyjnej i sposobów przeniesienia jej na grunt współczesnego miasta. Podczas koncertu zaprezentują się grupy kolędników z Lublina, ludowy zespół obrzędowy Lubelskie Herody a także kolędnicy z Huculszczyzny. Kolejne wydarzenia Laboratorium Obrzędu Miejskiego poświęcone będą malowaniu pisanek (12 kwietnia 2017), zwyczajom Sobótki (23 czerwca 2017) oraz śpiewaniu patriotycznych pieśni (październik/listopad). Organizatorem jest Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz Orkiestra św. Mikołaja.

Najdawniejszej historii miasta poświęcona będzie konferencja naukowa "Lublin - początki kariery miasta do XV wieku" (19-20 stycznia), z udziałem archeologów i historyków z Polski i zagranicy. Jej organizator prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS zapowiada, że nie będzie to "nadęta", ale "żywa opowieść o mieście". "Zebrałem zespół ludzi, którzy potrafią interesująco, niekonwencjonalnie mówić o swojej pracy" - zapewnił.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.