PARTNER PORTALU
  • BGK

Sylwester na Lubogoszczy inauguruje akcję Odkryj Beskid Wyspowy

  • pap    31 grudnia 2014 - 08:22
Sylwester na Lubogoszczy inauguruje akcję Odkryj Beskid Wyspowy

fot. sxc.hu

Miłośnicy Beskidu Wyspowego w Małopolsce będą się bawić w Sylwestra i przywitają Nowy Rok na szczycie Lubogoszczy (968 m n.p.m.), jednej z najbardziej znanych gór tego pasma górskiego. W ten sposób zainauguruję też tegoroczną edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
"Nie trzeba drogich kreacji ani smokingów , wystarczy się dobrze ubrać i można przeżyć niezapomniany Sylwester" - powiedział PAP pomysłodawca imprezy Czesław Szynalik. Jak podkreślił, uczestnicy wyprawy przywitają Nowy Rok w malowniczej, zimowej scenerii, która na stałe zagościła już na szczytach Beskidu Wyspowego.

W programie imprezy znalazła się piesza wędrówka na szczyt Lubogoszczy, polowa msza św., zabawa przy ogniskach i grill. Powrót zaplanowano na 5 rano. Udział jest bezpłatny, nie trzeba się też rejestrować - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki w Mszanie Dolnej.

Jak powiedział Szynalik, Sylwester na Lubogoszczy inauguruje szóstą edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego (18 gmin z pięciu powiatów). W 2015 r. zaplanowano 16 wędrówek górskich, w ramach których turyści zdobywają kolejne szczyty tego pasma górskiego.

Impreza corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Minionego lata we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczyło łącznie ponad 12 tysięcy piechurów z Polski i zagranicy. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Właściwą akcję "Odkryj Beskid Wyspowy" poprzedzą dwie majowe wędrówki: 1 maja zaplanowano 42-kilometrową wyprawę przez dziewięć szczytów w jeden dzień w ramach Touru Mszana Dolna. 7 maja organizowany będzie II rajd dla dzieci i młodzieży na Ćwilinie. Ponadto między 17 a 27 czerwca uczestnicy I rajdu dla odważnych przejdą cały Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy", który liczy 320 km i przebiega przez 53 szczyty.

14 czerwca turyści pójdą na Lubogoszcz, jedną z najbardziej popularnych gór w Beskidzie Wyspowym, w całości leżącą na terenie gminy Mszana Dolna. Potem w kolejne letnie weekendy zdobędą kolejnych kilkanaście szczytów, aby zakończyć akcję 6 września na Miejskiej Górze w Limanowej.

W programie wędrówek po raz pierwszy znalazła się nowa "wyspa" - Łyżka, na terenie gminy Łukowica, która właśnie przystąpiła do przedsięwzięcia. Tłumaczenie jej nazwy jest dwojakie: miejscowa legenda głosi, że księżna Kinga, uciekając przed najazdem tatarskim, schroniła się w gródku na tym wzniesieniu i zgubiła srebrną łyżkę. Część badaczy twierdzi ponadto, że góra z daleka swym kształtem przypomina ogromną leżącą łyżkę.

Przewidziano też trzy nocne wyjścia na: Ćwilin, Luboń Wielki oraz Potaczkową. Nowymi szlakami turyści powędrują na Ciecień, Jaworz, Śnieżnicę, Kamionną, Jasień i Potaczkową.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. Przez cały lipiec trwać będzie III Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", w Limanowej zaplanowano Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej, a w Bazie Lubogoszcz - I Festiwal "Folk na Beskidzkich Wyspach". Na koniec wędrówek we wrześniu zaplanowano V Festiwal "Beskidzka Podkówecka" w Wiśniowej.

Dla turystów ośrodki turystyczne Beskidu Wyspowego przygotują atrakcyjną ofertę "Weekend za pół ceny" w dniach 19-21 czerwca.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.