PARTNER PORTALU
 • BGK

System kontroli prędkości przynosi efekty

 • GK    17 października 2012 - 09:46
System kontroli prędkości przynosi efekty

Mniej wypadków i 1,5 mld zł oszczędności to także efekt wdrożenia przez Inspekcję Transportu Drogowego systemu Canard – automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.
Działania podejmowane w celu ograniczenia liczby wypadków drogowych przynoszą rezultaty. Blisko 15 proc. spadek liczby zabitych oznacza, iż od stycznia do końca września 2012 zginęło o 439 osób mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jest to efekt szeregu czynników, spośród których jednym z kluczowych jest element nadzoru i egzekwowania przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

– „Budowany aktualnie system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym z pewnością przyczynił się do ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych i wypadków. Jego rozwój pozwoli utrzymać pozytywną tendencję.” – mówi Marcin Flieger dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

„W okresie od stycznia do września br. w 27.228 wypadkach na polskich drogach zginęły 2.553 osoby a 34.102 zostały ranne. Porównując z 2011 r. to spadek wypadków o 2137 (tj. 7,3 proc.) i mniej o 2600 (tj.7,1 proc.) osób rannych”.

Nie można również pominąć kosztów ekonomicznych i społecznych, jakie generują wypadki drogowe i korzyści, jakie przynosi społeczeństwu ich redukcja. Opierając się na międzynarodowych statystykach JASPERS szacuje się, iż w okresie od stycznia do września 2012 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r., oszczędności z tytułu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (w tym oszczędności wynikające ze zmniejszonego PKB i ekonomicznych kosztów ludzkiego cierpienia) wyniosły ponad 1,4 miliarda złotych.KOMENTARZE (3)

 • Maciek, 2012-10-22 11:58:54

  Największą zmianę może wnieść wprowadzenie na szeroką skalę odcinkowego pomiaru prędkości. A póki co zgadzam się z jurasem, że stopniowa przybywa ludzi, którzy normalnie patrzą na ruch drogowy, a nie myślą kategoriami "byle szybko i po trupach".
 • jurasN, 2012-10-17 21:25:40

  Widzę zasadnicze trzy przyczyny zmniejszania się liczby wypadków: 1. Trochę chyba mniej jeździmy (cena paliwa) 2. Są, NAPRAWDĘ są już w Polsce autostrady i drogi szybkiego ruchu. One są bezpieczniejsze. 3. Jakkolwiek na polskich drogach my, kierowcy, nadal zachowujemy się jak dziki lud, czy...m od normalnych ludów znacząco się różnimy, to jednak widzę zaczątki cywilizacji. Pojawiają się już coraz częściej, choć w bardzo, bardzo małej liczbie kierowcy NORMALNI.  rozwiń
 • belmondo1956, 2012-10-17 12:40:10

  Ten system na razie jeszcze nie działa więc trudno przypisywać mu takie działanie. Mniej wypadków bo po prostu więcej ruchu jest teraz na autostradach a nie na zatłoczonych i nierównych drogach lokalnych. Chyba ktoś za szybko wyciąga wnioski, choć można zrozumieć chęć stwierdzenia, że jak się wydaje... kasę na fotoradary, które na dokładkę mają dla budżetu zarobić miliard i 200 mln zł. na dokładkę, to właśnie one przyczyniają się do spadku liczby wypadków. Żeby coś takiego UCZCIWIE stwierdzić trzeba przeprowadzić UCZCIWE badania.  rozwiń