PARTNER PORTALU
  • BGK

System ochrony dla ratowników i strażaków

  • PAP    6 marca 2013 - 13:18
System ochrony dla ratowników i strażaków

Sensory w odzieży monitorujące parametry fizjologiczne użytkownika, czujniki badające atmosferę – tak m.in. ma działać tworzony przez specjalistów z kilku krajów system inteligentnej ochrony dla ratowników górniczych i strażaków. Będzie przetestowany m.in. w Bytomiu.
Testy w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (CSRG) mają rozpocząć się w kwietniu. O przystąpieniu przez CSRG do współrealizacji kluczowego zadania w ramach projektu badawczego i-Protect poinformowała rzeczniczka CSRG Aleksandra Szatkowska-Mejer.

Celem projektu jest zbudowanie prototypu systemu ochronnego PPE dla ratowników górniczych, strażaków i służb chemicznych, wykonujących pracę w środowisku o wysokim ryzyku. Rola CRSG będzie polegała na wykonaniu testów eksploatacyjnych urządzenia.

Na powstający system ochrony złożą się: odzież wraz z zespolonymi z nią sensorami monitorującymi parametry fizjologiczne użytkownika, umiejscowione na odzieży czujniki monitorujące parametry atmosfery oraz nadajniki i odbiorniki, umożliwiające przesyłanie informacji pomiędzy ratownikami a centrum zarządzającym działaniami ratowniczymi.

„Dane z sensorów i czujników wysyłane będą bezprzewodowo do jednostki zlokalizowanej nieopodal miejsca prowadzenia prac, a następnie dalej bezprzewodowo lub za pomocą światłowodu do jednostki w bazie ratowniczej. Komunikacja głosowa realizowana będzie na tej samej zasadzie" - wyjaśniła Szatkowska-Mejer.

Rzeczniczka wyjaśniła, że rola CSRG będzie polegała na testowaniu dostarczonego prototypu, który powstał na bazie wcześniej zrealizowanych faz projektu. Projekt zakończy się powstaniem funkcjonalnego prototypu, czyli spełniającego wszystkie wcześniejsze założenia projektowe.

Obecnie dopracowywane są szczegóły tzw. scenariuszy, według których urządzenie będzie testowane. Podczas roboczego spotkania w Bytomiu uczestnicy projektu zapoznali się z komorą ćwiczeń w tamtejszej Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego, z podziemnymi wyrobiskami ćwiczebnymi oraz komorą klimatyczną w CSRG.

Uzgodnili zakres, harmonogram oraz lokalizację testów eksploatacyjnych. Kolejne spotkanie robocze zaplanowano na kwiecień.

Przedstawiciele CSRG zaznaczają, że jest to projekt typowo badawczy i nie wiadomo kiedy powstające urządzenie trafi do produkcji, a później na wyposażenie strażaków czy ratowników górniczych. Projekt realizowany jest ze środków unijnych w ramach 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej dotyczącego badań, rozwoju technologicznego i wdrożeń na lata 2007-13.

Koordynatorem projektu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Partnerami projektu są instytucje z Polski, Niemiec, Włoch, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Czech. Testy prototypów systemu PPE w ramach projektu i-Protect realizowane będą w Polsce, Hiszpanii i Niemczech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.