PARTNER PORTALU
  • BGK

Szacowanie strat w 31 gminach

  • PAP    1 maja 2012 - 09:35
Szacowanie strat w 31 gminach

W 31 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego specjalnie powołane komisje szacują straty po zimie w uprawach.
Zgłoszenia od rolników dotyczą głównie wymarznięcia upraw pszenicy, rzepaku oraz sadów morelowych i brzoskwiniowych.

Według wstępnych szacunków gmin, poszkodowanych może być ok. 1,2 tys. rolników, a wymarznięciu mogły ulec uprawy na powierzchni 2,2 tys. hektarów.

W opinii pełnomocnika wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Leszka Papaja, najwięcej zgłoszeń pojawiło się na początku kwietnia, gdy resort rolnictwa poinformował o szczegółach programu pomocy dla rolników, którym wymarzły uprawy.

„Tegoroczna zima w regionie była dość łagodna. Przez kilka dni panowały mrozy do 30 stopni Celsjusza, ale pola pokrywał śnieg, dlatego straty nie powinny być wyjątkowo duże” – ocenił Papaj.

Dodał, że wymarznięcia nie wystąpiły na dużych obszarach konkretnych gmin czy powiatów, mogły występować lokalnie – w kotlinach, przy szczególnych warunkach glebowych i w przypadkach, gdy uprawy były usytuowane na wzgórzach.

W gminnych komisjach szacujących straty pracują m.in. przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Modliszewic. Komisje powinny potwierdzić straty na polu, ale część rolników zgłaszała je bardzo późno, często po zaoraniu ozimin i posianiu kolejnych upraw.

W opinii Papaja w takich przypadkach komisje mogą stanąć przed dylematem, w jaki sposób potwierdzić straty. Dodał, że rolnicy często próbują się posiłkować oświadczeniami świadków czy sołtysa wsi. „A wytyczne ministerstwa rolnictwa w tej kwestii są jasne – szkodę można potwierdzić, widząc ją i oceniając różnymi metodami. Staramy się pomóc każdemu, nawet jeżeli są to pojedyncze przypadki, ale straty muszą być udokumentowane” – podkreślił pełnomocnik.

W przypadku strat w sadach, szkody mają być oceniane trzykrotnie – pierwszy raz podczas wizji lokalnej w marcu, potem w fazie kwitnienia drzew i ostatecznie w czerwcu – wtedy sprawdza się, czy zawiązały się owoce.

W województwie świętokrzyskim wymarzły głównie ozime uprawy zbóż – przede wszystkim pszenica i rzepak – sady morelowe i brzoskwiniowe oraz uprawy truskawek. Są też zgłoszenia dotyczące wymarcia pszczół z uli. Najwięcej sygnałów o poszkodowanych rolnikach wpłynęło z gmin Wiślica i Nowy Korczyn w powiecie buskim.

Komisje mają czas na przekazanie protokołów z wizji lokalnych do urzędu wojewódzkiego do końca lipca (jeżeli w gminach nie zgłaszano strat w sadach, dokumenty będą gotowe wcześniej). W przypadku innych klęsk niż wymarznięcia upraw, komisje powinny zakończyć pracę w ciągu dwóch miesięcy od powołania.

Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku mrozów, będą mogli starać się o różne formy pomocy od państwa. O pomoc będą mogły ubiegać się gospodarstwa, w których straty wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub powyżej 1050 zł – np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.

Będzie można uzyskać m.in. pomoc na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł na hektar. Pomoc ta dostępna jest dla każdego poszkodowanego rolnika i nie jest ograniczona innymi warunkami.

Kolejnymi formami pomocy mają być m.in.: dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie lub burmistrzowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.