PARTNER PORTALU
  • BGK

Szaty liturgiczne z tkanin zdobytych pod Wiedniem

  • PAP    31 marca 2011 - 10:46
Szaty liturgiczne z tkanin zdobytych pod Wiedniem

Szaty liturgiczne z tkanin zdobytych podczas bitwy pod Wiedniem w 1683 r. będą prezentowane na stałej wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu – poinformował w piątek dyrektor muzeum ks. Marek Wojnarowski.
„Po oddaniu do użytku w tym roku nowych pomieszczeń muzeum powiększymy ekspozycje tkanin. Na stałej wystawie znajdą się m.in. ornaty i kapy liturgiczne uszyte z aksamitów tureckich zdobytych pod Wiedniem w 1683 r.” – dyrektor muzeum ks. Marek Wojnarowski.

W nowych pomieszczeniach znajdą się także ornaty krasiczyńskie. Są to pochodzące z końca XVIII stulecia haftowane szaty liturgiczne wykonane w pracowni Ludwiki Potockiej na zamku w Krasiczynie.

Najstarsze szaty liturgiczne w przemyskim muzeum, m.in. ornat gotycki, pochodzą z XIV wieku. Prezentowane są też tzw. przedsoborowe ubiory duchownych.

Wśród nich nakrycia głowy biskupów przemyskich, ich pantofle pontyfikalne, mitry, ornaty. Na wystawie jest również licząca ponad sto lat kapa liturgiczna św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara.

Muzeum Archidiecezjalne powstało w 1902 r. z inicjatywy ówczesnego ordynariusza przemyskiego św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara. Oprócz tkanin posiada także zbiory malarstwa, rzeźby, rękodzieła artystyczne oraz liczne pamiątki związane z Janem Pawłem II.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.