PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Akademia Sztuki kupi Pałac Ziemstwa Pomorskiego

  • PAP/MN    13 października 2016 - 21:59
Szczecin: Akademia Sztuki kupi Pałac Ziemstwa Pomorskiego
Akademia Sztuki w Szczecinie rozpoczęła działalność 1 września 2010 r. (fot. Szczecin, wikipeda.org)

• Akademia Sztuki w Szczecinie dzięki środkom resortu kultury kupi Pałac Ziemstwa Pomorskiego.
• Taką informację przekazał w czwartek (13 października) w stolicy Pomorza Zachodniego wicepremier Piotr Gliński.
• Jak podkreślił, inwestowanie w kulturę to jeden z priorytetów rządu.
Pałac Ziemstwa Pomorskiego jest własnością PKO BP. "Myślę, że dla miasta jest to bardzo ważne i symboliczne, że kultura, a także młodzież i nauka, wkroczy do centrum Szczecina" - powiedział dziennikarzom Gliński. "To będzie miejsce żywe i miejsce rozwoju miasta. To jest sytuacja, w której wszyscy na tym wygrywają" - podkreślał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie prof. dr hab. Dariusz Dyczewski podziękował za decyzję o kupnie pałacu i zadeklarował, że nowa siedziba uczelni będzie "perełką centrum, a także miejscem kultury dla całego Szczecina i Pomorza Zachodniego".

Jak powiedział Gliński, decyzja o zakupie nieruchomości dla szczecińskiej uczelni wpisuje się w priorytety rządu. "Naszym priorytetem są bardzo ważne dla społeczeństwa polskiego programy społeczne, podstawowy program rozwojowy, czyli tzw. plan premiera Morawieckiego, ale kwestie kultury także są jednym z priorytetów" - podkreślał.

Według wicepremiera, Polska musi się rozwijać przez inwestycje w kulturę. Jak powiedział, "współczesny rozwój polega m.in. na tym, że my nie oszczędzamy nauce i kulturze, ponieważ są to inwestycje najlepiej rokujące, przynoszące w krótkim terminie poprzez rozwój tzw. przemysłów kreatywnych już dość szybkie efekty, a w długim okresie decydują w zasadzie o pozycji kraju, o możliwościach rozwojowych, o systemie wartości, czy świadomości społeczeństwa".

Gliński powiedział także, że przyszłoroczny budżet na kulturę będzie większy o 226 mln zł w stosunku do tegorocznego. "Dodatkowe środki będą impulsem dla wszystkich polskich uczelni artystycznych, żeby organizować więcej koncertów, więcej wystaw, więcej instalacji i interakcji ze środowiskiem lokalnym, bo po to są artyści, żeby być silnie związanymi ze swoimi lokalnymi środowiskami" - dodał.

Minister kultury wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Czytaj też: Jak samorządy dbają o kulturę

Neobarokowy budynek Pałacu Ziemstwa Pomorskiego wybudowano w centrum Szczecina pod koniec dziewiętnastego wieku. Po drugiej wojnie światowej mieściły się w nim instytucje bankowe. Jeszcze kilka lat temu swoją siedzibę miał tutaj PKO Bank Polski.

Akademia Sztuki w Szczecinie rozpoczęła działalność 1 września 2010 r. jako 19. publiczna uczelnia artystyczna w Polsce. W tym roku na uczelni będzie uczyło się 640 studentów na siedmiu kierunkach. W roku akademickim 2016/2017 uczelnia uruchomiła wzornictwo o trzech specjalnościach i nową specjalność na kierunku grafika - film eksperymentalny i animacja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.