PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin, Dni Kultury Żydowskiej Adlojada: Tematem profanacja

  • PAP/AT    11 marca 2016 - 22:57
Szczecin, Dni Kultury Żydowskiej Adlojada: Tematem profanacja
(fot.facebook.com/adlojada)

• 16 marca w Szczecinie rozpoczną się Dni Kultury Żydowskiej Adlojada
• Tematem tematem tegorocznej edycji jest profanacja w różnych obszarach kultury.
• W programie czterodniowych spotkań znalazły się wykłady, dyskusje panelowe, koncert, projekcja filmów oraz spektakl teatralny.
Jak zapowiedzieli w piątek (11 marca) na konferencji prasowej organizatorzy piątej edycji Dni, tegoroczna Adlojada w Szczecinie podejmuje problematykę profanacji. Program Dni został podzielony miedzy takimi dyscyplinami jak literatura, filozofia, historia sztuki. Każdej z nich poświęcony będzie jeden dzień - zapowiedziała koordynatorka Adlojady Beata Wolska.

Uczestnicy kilku debat będą między innymi dyskutować o literaturze, która swą tematyką dotyka rozmaitych form i postaci bluźnierstwa. Profanacja analizowana będzie w kontekście różnych religii i kultur, także lokalnych.

"Profanacje to niesłychanie ciekawy problem. Jak ten proces się odbywa w sztuce? Kiedy mamy do czynienia z desakralizacją, grzechem, a kiedy z przekroczeniem prawa? Gdyby było tak, że mamy na to gotową odpowiedź, jak rozumiemy granicę między tym, co sakralne, a tym co profanum, nie organizowalibyśmy Adlojady" - mówił dziennikarzom prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia.

W ramach Dni zaplanowano także monodram Marcina Ciężkiego, który powstał na podstawie tekstów Henryka Grynberga, "Kabaret po tamtej stronie". Tematem nagradzanego na wielu festiwalach spektaklu jest ciągle żywa i bolesna kwestia żydowska, pogrom w warszawskim getcie, antysemityzm.

Wydarzenie zakończy mini przegląd czeskich filmów o tematyce żydowskiej.

Nazwa Adlojada oznacza radosną, purimową paradę uliczną. Pierwsza Adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.

Współorganizatorami Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które zakończa się 19 marca są m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.