PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczecin: Kilkuset wolontariuszy będzie kwestowało na cmentarzach

 • PAP/KDS    31 października 2017 - 20:32
Szczecin: Kilkuset wolontariuszy będzie kwestowało na cmentarzach

Kilkuset wolontariuszy 1 listopada będzie kwestowało na cmentarzach w Szczecinie. Zebrane pieniądze trafią na utrzymanie odnowionych nagrobków dawnych szczecinian oraz Żołnierzy Wyklętych, czy na pomoc pacjentom hospicjów.
• W Szczecinie pieniądze zebrane podczas kwest zostaną przekazane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych na cmentarzach czy na wsparcie hospicjum. 

• Na cmentarzu w szczecińskim Dąbiu prowadzona będzie zbiórka Fundacji Siódme Słońce na rzecz dzieci.

• Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. 

 

Swoją kwestę już po raz czternasty organizuje 1 listopada Stowarzyszenie na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

- W tym roku wolontariusze Stowarzyszenia będą zbierać pieniądze na utrzymanie i pielęgnację nagrobków, które udało się odnowić w latach poprzednich - mówi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego Maciej Słomiński. - A jest co pielęgnować, bo dzięki kwestom udało się odnowić na cmentarzu minimum kilkadziesiąt nagrobków - dodał Słomiński.  

Blisko 80 wolontariuszy Stowarzyszenia będzie można spotkać na terenie całego Cmentarza Centralnego.

Kwestę, która ma przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych prowadził będzie tam także Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Organizatorzy podają, że pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych.

Czytaj więcej: Kwesty na cmentarzach w całym kraju

Obok szczecińskiego Cmentarza Centralnego wolontariuszy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych będzie można spotkać również na cmentarzach m.in. w Gryfinie, Świnoujściu, Koszalinie i Sławnie.

Wszyscy odwiedzający szczeciński Cmentarz Centralny będą mogli też wspomóc datkami zbiórki: organizowaną przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, a także Stowarzyszenia Katyń.

Z kolei na cmentarzu w szczecińskim Dąbiu prowadzona będzie zbiórka Fundacji Siódme Słońce na rzecz dzieci.

Jako pierwsi już we wtorek na Cmentarzu Centralnym zbiórkę na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin prowadzili wolontariusze Fundacji Ludziom Morza.

Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Cmentarz Centralny, dawny Haupt Friedhof, założono w latach 1899-1900. Otwarto go w grudniu 1901 r. Generalny projekt nekropolii opracował szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.

W starej części nekropolii znajdują się groby i pomniki słynnych szczecinian. Np. projektantów cmentarza - Wilhelma Meyera Schwartau i Georga Hanniga; słynnego nadburmistrza Szczecina - Hermanna Hackena, czy historyka i konserwatora zabytków Hugona Lemcke.

Na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt pomników poświęconych m.in. Bohaterom Września 1939, ofiarom stalinizmu, "Tym, którzy nie powrócili z morza", Sybirakom, Pionierom Szczecina, a także Krzyż Katyński oraz najstarszy, z czasów cmentarza garnizonowego, krzyż żeliwny upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-71. Ostatni to odsłonięty we wrześniu br. Pomnik Matki Sybiraczki - dwumetrowa figura kobiety chowającej pod płaszczem dwójkę dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.