PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Kilkuset wolontariuszy będzie kwestowało na cmentarzach

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 20:32
Szczecin: Kilkuset wolontariuszy będzie kwestowało na cmentarzach

Kilkuset wolontariuszy 1 listopada będzie kwestowało na cmentarzach w Szczecinie. Zebrane pieniądze trafią na utrzymanie odnowionych nagrobków dawnych szczecinian oraz Żołnierzy Wyklętych, czy na pomoc pacjentom hospicjów.
• W Szczecinie pieniądze zebrane podczas kwest zostaną przekazane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych na cmentarzach czy na wsparcie hospicjum. 

• Na cmentarzu w szczecińskim Dąbiu prowadzona będzie zbiórka Fundacji Siódme Słońce na rzecz dzieci.

• Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. 

 

Swoją kwestę już po raz czternasty organizuje 1 listopada Stowarzyszenie na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

- W tym roku wolontariusze Stowarzyszenia będą zbierać pieniądze na utrzymanie i pielęgnację nagrobków, które udało się odnowić w latach poprzednich - mówi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego Maciej Słomiński. - A jest co pielęgnować, bo dzięki kwestom udało się odnowić na cmentarzu minimum kilkadziesiąt nagrobków - dodał Słomiński.  

Blisko 80 wolontariuszy Stowarzyszenia będzie można spotkać na terenie całego Cmentarza Centralnego.

Kwestę, która ma przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych prowadził będzie tam także Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Organizatorzy podają, że pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych.

Czytaj więcej: Kwesty na cmentarzach w całym kraju

Obok szczecińskiego Cmentarza Centralnego wolontariuszy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych będzie można spotkać również na cmentarzach m.in. w Gryfinie, Świnoujściu, Koszalinie i Sławnie.

Wszyscy odwiedzający szczeciński Cmentarz Centralny będą mogli też wspomóc datkami zbiórki: organizowaną przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, a także Stowarzyszenia Katyń.

Z kolei na cmentarzu w szczecińskim Dąbiu prowadzona będzie zbiórka Fundacji Siódme Słońce na rzecz dzieci.

Jako pierwsi już we wtorek na Cmentarzu Centralnym zbiórkę na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin prowadzili wolontariusze Fundacji Ludziom Morza.

Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Cmentarz Centralny, dawny Haupt Friedhof, założono w latach 1899-1900. Otwarto go w grudniu 1901 r. Generalny projekt nekropolii opracował szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.

W starej części nekropolii znajdują się groby i pomniki słynnych szczecinian. Np. projektantów cmentarza - Wilhelma Meyera Schwartau i Georga Hanniga; słynnego nadburmistrza Szczecina - Hermanna Hackena, czy historyka i konserwatora zabytków Hugona Lemcke.

Na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt pomników poświęconych m.in. Bohaterom Września 1939, ofiarom stalinizmu, "Tym, którzy nie powrócili z morza", Sybirakom, Pionierom Szczecina, a także Krzyż Katyński oraz najstarszy, z czasów cmentarza garnizonowego, krzyż żeliwny upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-71. Ostatni to odsłonięty we wrześniu br. Pomnik Matki Sybiraczki - dwumetrowa figura kobiety chowającej pod płaszczem dwójkę dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.