PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin naogląda się dokumentów

  • PAP    8 października 2010 - 10:54
Szczecin naogląda się dokumentów

50 najnowszych filmów dokumentalnych z 17 krajów zostanie pokazanych podczas rozpoczynającego się w Szczecinie festiwalu DokumentArt.
W Szczecinie DokumentArt gości piąty raz. W założeniu organizatorów prezentowane na nim są filmy rejestrujące zmiany między tradycją i awangardą, dotykające i przekraczające granice gatunku.

– Nasz festiwal stara się przekraczać granice dokumentu, poszerzać jego definicję, dlatego wiele na nim eksperymentów, produkcji, które szukają współczesnego języka dokumentu – uważa dyrektor festiwalu Bartosz Wójcik.

Główny trzon imprezy stanowi 10 bloków konkursowych, w ramach których zaprezentowanych zostanie 50 filmów z 17 krajów, wybranych z ponad 400 nadesłanych propozycji. Będą to filmy o zróżnicowanej tematyce, nierzadko eksperymentujące z formą i z treścią.

Wszystkie filmy konkursowe są prezentowane w kinach po obu stronach granicy. Biorące udział w konkursie głównym ocenia jedno międzynarodowe jury. Przyznaje ono nagrody m.in.: marszałka woj. zachodniopomorskiego w wysokości 10 tys. zł za produkcję filmową, która w najbardziej adekwatny sposób porusza kwestię porozumienia ponad podziałami etnicznymi oraz nagrodę Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Tą ostatnią honoruje się niezależny film lub projekt multimedialny, który w sposób kreatywny najpełniej wykorzystuje możliwości owego medium. Przeznaczone jest na nią 3 tys. euro.

Festiwal to również spotkania z twórcami filmów, dyskusje, performance.

Przygotowano też m.in. pokaz dorobku filmowego twórców związanych z Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z okazji 65-lecia Polskiego Radia Szczecin odbędzie się również prezentacja archiwalnych audycji radiowych.

W programie towarzyszącym odbędzie się również m.in. prezentacja filmów ze Środkowej i Wschodniej Europy, projekcja filmów z izraelskiej szkoły filmowej Sam Spiegel Film School, obszerny przegląd twórczości dokumentalistki Leni Riefenstahl oraz jednego z najsłynniejszych polskich twórców tego gatunku Pawła Łozińskiego.

Program towarzyszący zmaganiom festiwalowym jest inny w Szczecinie a inny w Neubrandenburgu.

Impreza potrwa do 13 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.