PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Powstanie polsko-niemiecka sieć teatralna. UE przyznała na nią ponad 2,80 mln euro dofinansowania

  • PAP/KDS    12 lipca 2017 - 14:31
Szczecin: Powstanie polsko-niemiecka sieć teatralna. UE przyznała na nią ponad 2,80 mln euro dofinansowania
W projekcie "Polsko-niemiecka sieć teatralna" wezmą udział dwa niemieckie teatry oraz szczecińska opera (fot. opera.szczecin.pl)

Wspólne produkcje teatralne czy tłumaczenie napisów pojawiających się na wyświetlaczach podczas spektakli. M.in. na to zostanie wykorzystane ponad 2,80 mln euro dofinansowania unijnego, które otrzymał projekt budowy polsko-niemieckiej sieci teatralnej.
O przyznaniu dotacji poinformowała w środę (13 lipca) Opera na Zamku w Szczecinie. Obok szczecińskiej opery w projekcie "Polsko-niemiecka sieć teatralna (theater-pom.net)" wezmą udział dwa niemieckie teatry - Uckermarkische Buhnen ze Schwedt oraz Theater Vorpommern w Greifswaldzie. Jego realizacja przewidziana jest na najbliższe 3 lata.

"Głównym celem naszego projektu jest powiększenie dostępności do teatru po obu stronach Odry poprzez ograniczenie barier, przede wszystkim językowych" - powiedziała Agnieszka Piszczałka ze szczecińskiej opery. ,,Rezultatem projektu będzie stworzenie trwałej sieci współpracy oferującej transgraniczne, wielojęzyczne i zsynchronizowane oferty kulturalne pod jedną wspólną marką" - zaznaczyła.

Czytaj więcej: Stolik Witolda Gombrowicza stanie na radomskim deptaku. Urząd Miejski ogłosił właśnie konkurs na projekt rzeźby

"We wszystkich trzech teatrach będzie można zobaczyć tytuły znajdujące się już w repertuarach, ale które zostaną specjalnie przygotowane do odbioru zarówno przez polskich, jak i niemieckich widzów" - dodała. Projekt obejmuje także publikację programów informacyjnych i repertuarów w obu językach.

Piszczałka poinformowała, że fundusze zostaną przeznaczone także na zakup niezbędnego sprzętu w tym m.in. tablice, na którym będą wyświetlane napisy w obu językach podczas plenerowych spektakli. "Chcielibyśmy, aby sprzęt, który zakupimy w ramach projektu był kompatybilny dla wszystkich trzech teatrów. Trzeba zauważyć, że każda z tych placówek kulturalnych dysponuje inną bazą techniczną. W przypadku teatrów niemieckich będzie to zakup niezbędnego sprzętu wykorzystywanego w budynkach teatrów, zaś w Opera na Zamku wzbogaci się o sprzęt na spektakle plenerowe" - zaznaczyła.

Transgraniczne przedsięwzięcie teatralne powstanie w ramach Programu Współpracy Interreg 5A Meklemburgia - Pomorze Przednie, Brandenburgia, Polska w ramach celu "Europejska Współpraca Terytorialna" Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego(EFRR).

Opera na Zamku do tej pory zrealizowała dwie koprodukcje z Theater Vorpommern w Greifswaldzie. Były to dwie opery autorstwa Ryszarda Wagnera: "Lohengrin" wystawiona w 2013 r. oraz "Tannhauser" w 2016 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.