PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczecin usunął Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

 • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 11:45
Szczecin usunął Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej
Panorama Szczecina (fot. Mike Mareen / Shutterstock.com)

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stojący w centrum Szczecina został zdemontowany. W ciągu najbliższych dni nastąpi rozbiórka cokołu - podał szczeciński magistrat.
"Od środy trwają prace związane z rozbiórką pomnika. W poniedziałek została zdemontowana kolumna, w ciągu najbliższych dni zostaną usunięte fundamenty monumentu" - poinformowała Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Jak wyjaśniła "podczas prace demontażowych płaskorzeźby oraz elementy rzeźbiarskie zostały zabezpieczone".

Magistrat zapowiedział, że kompozycje figuralne oraz herby miast zostaną wyeksponowane w 2018 r. w południowo-wschodniej części kwatery wojennej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Na miejscu znajdzie się także informacja dotycząca historii pomnika.

Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid w marcu br. wygrała konkurs na zagospodarowanie placu, na którym obecnie stoi pomnik. "Po remoncie będzie to przestrzeń wykorzystywana przez mieszkańców, z ławkami i zielenią, a także pod cele wystawowe i wydarzeniowe. Będzie to przedłużenie Alei Kwiatowej" - wyjaśniła Cyza-Słomska.

Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł. Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.

Szczeciński magistrat planuje także demontaż Pomnika Tych, Którzy Zdobywali Szczecin. "Do tej pory nie ustaliśmy terminu jego rozbiórki, gdyż jest to związane z remontem ulicy Nehringa i Szosy Polskiej. Trwa przygotowanie dokumentów oraz kosztorysu remontu" - zaznaczyła Cyza-Słomska.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stał na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina armii sowieckiej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • ajeks, 2017-11-26 15:49:34

  Widziałem w TVP-3 Szczecin, że w Stargardzie, też rozbierają.
 • Julek, 2017-11-26 13:47:03

  Do starszy absolwent: Analogia jest błędna. Model przyniesiony z zachodu byłby wyzwoleniem, a ten ze wschodu był i długo jeszcze będzie zniewoleniem.
 • starszy absolwent, 2017-11-20 18:15:09

  Wyobraźmy sobie, że zaatakuje nas kraj, np. R. I wyobraźmy sobie, że potem nasz kraj zostanie wyzwolony, powiedzmy przez wojska kraju N. I zaprowadzony zostanie w naszym kraju porządek zgodny z normami panującymi w UE. I my, wdzięczni mieszkańcy, zbudujemy pomnik wyzwolicielom. A potem zmieni się wł...adza na taką, która nie lubi kraju N oraz porządków panujących w UE. Powiedzmy, że ta władza ma symbol Z. I władza Z każe nam zburzyć ten pomnik. Czy zrobimy to z radością?? Czy analogia do opisanej sytuacji jest tu czytelna, czy trzeba to napisać dużymi literami??  rozwiń