PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin walczy z upałami

  • PAP    12 lipca 2010 - 16:49
Szczecin walczy z upałami

Kurtyny wodne rozstawiono w najbardziej ruchliwych miejscach Szczecina. Mają one pomóc mieszkańcom miasta przetrwać upały - poinformował w poniedziałek Dariusz Wołoszczuk ze szczecińskiego magistratu.
W związku z upałami władze Szczecina zdecydowały, by straż pożarna rozstawiła w centrum miasta cztery tzw. kurtyny wodne.

Kurtyna wodna to sprzęt, który wytwarza wachlarz wody wysoki na ok. 7 m a szeroki na 15 m. Strażakom służy on do oddzielania zagrożonych obiektów od np. ognia czy skażeń chemicznych. Kurtyna rozpryskując wodę przyczynia się również do schładzania i nawilżania powietrza w okolicy.

Kurtyny postawiono w ruchliwych miejscach Szczecina, m.in. przy Bramie Portowej oraz na Placu Rodła - w miejscu, gdzie kilka linii autobusowych ma przystanki końcowe.

-,Miejsca nie zostały wytypowane przypadkowo. Znajdują się w centrum miasta, gdzie przemieszcza się duża liczba osób i występuje mały przepływ powietrza - wyjaśnił Wołoszczuk.

Kurtyny mają działać codziennie w godz. od 14 do 18 przez cały okres upałów. Wołoszczuk dodał, że na ulice miasta skierowano również polewaczki, które mają schładzać asfalt.

W poniedziałek w Szczecinie temperatura wynosiła ok. godz. 14.00 - 34 stopnie Celsjusza. - Jeszcze może wzrosnąć - powiedział Wojciech Szulc ze szczecińskiego Biura Prognoz IMGW.

Synoptycy przewidują, że we wtorek temperatura w Szczecinie może spaść do 29 stopni. - Przewidywane są przelotne deszcze i burze- powiedział Szulc. Dodał, że w Szczecinie nieznacznego ochłodzenia i temperatur do 27 stopni C. można się spodziewać pod koniec tygodnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.