PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Zlot Wielkich Żaglowców tuż-tuż. Co w programie?

  • aw/PAP    3 sierpnia 2017 - 13:15
Szczecin: Zlot Wielkich Żaglowców tuż-tuż. Co w programie?
Wielkie żaglowce kolejny raz zawiną do Szczecina (fot.youtube)

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.
• Ponad 70 żaglowców z 18 krajów zacumuje w piątek (4 sierpnia) przy szczecińskim nabrzeżu, gdzie do 8 sierpnia będzie odbywał się finał The Tall Ships Races.

• Załogi miały do pokonania ponad 1200 mil morskich ze szwedzkiego Halmstad, przez fińskie porty Turku i Kotka, litewską Kłajpedę do polskiego portu.

• W programie regat znalazły się także koncerty. 

 

Przy Wałach Chrobrego i nabrzeżu Łasztowni w Szczecinie zacumują m.in. cztery największe szkoleniowe żaglowce świata: Shtandart, Kruzenshtern, Dar Młodzieży i Mir, a także dwa żaglowce szkoleniowe marynarki wojennej: Cisne Branco z Brazylii oraz Shabab Oman 2 z Omanu. Po raz pierwszy w historii regat w wyścigu bierze udział jednostka z Bułgarii Royal Helena oraz z Portugalii Santa Maria Manuela.

Podczas finału regat w Szczecinie trzy jednostki będą obchodziły swoje rocznice: norweski żaglowiec Sorlandet 90 lat, fregata Dar Młodzieży 35 lat i Fryderyk Chopin - 25 lat.

Centrum Żeglarskie szacuje, że do stolicy Pomorza Zachodniego przypłynie ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz przybędzie 2,5 mln turystów.

Miłośnicy żeglarstwa będą mogli zwiedzać pokłady największych żaglowców, a także wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez miasto, w tym m.in. pokazie filmów poświęconych marynistyce, koncertach szantowych czy paradzie międzynarodowych załóg.

W programie regat znalazły się także koncerty na scenie zbudowanej przy Wałach Chrobrego. W sobotę publiczność zobaczy występ Andrei Bocellego z udziałem muzyków Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz szczecińskiego Chóru Akademii Morskiej. W niedzielę, w Operze na Zamku Książąt Pomorskich, odbędzie się prawykonanie utworu symfonicznego Henriego Seroki "Odyssea" w aranżacji dyrygenta Krzysztofa Herdzina.

Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało wystawę fotografii Marka Czasnojcia, prezentującą pół wieku historii polskiego żeglarstwa. Ekspozycji "Historia pod Żaglami" towarzyszyć będą plakaty ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz pamiątki Akademii Morskiej w Gdyni.

Szczecińska Agencja Artystyczna przygotowała dla mieszkańców i turystów siedem specjalnych wydarzeń: Festiwal Orkiestr Dętych, V Festiwal Rzeźb z Piasku, Samba Port Festiwal, festiwal Travel Family poświęcony podróżom, zlot foodtracków, projekcje filmowe oraz X Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni.

Odwiedzający finał regat znajdą wszystkie najważniejsze informacje w bezpłatnej aplikacji na smartfony Sail Szczecin. Elektroniczny przewodnik zawiera m.in. aktualny program wydarzenia, mapę cumowania poszczególnych jednostek wraz z ich zdjęciem i krótkim opisem.

O ile jednak amatorzy żeglarstwa będą mieli zapewne powody do radości, o tyle kierowcy z pewnością znajdą powody do narzekań. W związku z regatami w mieście wprowadzono bowiem duże zmiany w organizacji ruchu drogowego, szczególnie w rejonie Wałów Chrobrego nad Odrą, wokół których koncentrować się będzie cała impreza. Od czwartku do 9 sierpnia część ulic zostanie całkowicie wyłączona z ruchu.

Bezpieczeństwa podczas finału regat będzie pilnowało przeszło 1,5 tys. policjantów i funkcjonariuszy mundurowych. Na terenie imprezy wprowadzony będzie zakaz lotu dronów oraz używania materiałów pirotechnicznych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.