PARTNER PORTALU
  • BGK

Szef MSWiA spotkał się z burmistrzami nowych miast

  • PAP/JS    18 stycznia 2017 - 17:38
Szef MSWiA spotkał się z burmistrzami nowych miast
Spotkanie zorganizowano w Morawicy podczas uroczystej sesji rady miasta i gminy. (fot. MSWiA/twitter)

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak spotkał się z burmistrzami Morawicy (Świętokrzyskie), Mielna (Zachodniopomorskie), Opatówka (Wielkopolskie) i Rejowca (Lubelskie) - miejscowości, które 1 stycznia uzyskały status miast.
Spotkanie zorganizowano w Morawicy podczas uroczystej sesji rady miasta i gminy.

Cztery miejscowości nabyły prawa miejskie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z lipca ub. r.

Błaszczak pogratulował samorządom gmin. Przypomniał, że dwie spośród miejscowości (Opatówek i Rejowiec) były już miastami, a prawa odebrano im po powstaniu styczniowym. Z kolei pozostałe - debiutują w roli miast. "Jestem głęboko przekonany o tym, że to będzie udany debiut i że nabycie praw miejskich stwarza realne, nowe szanse rozwoju wszystkim czterem gminom" - podkreślił minister.

"To oczywiście stało się zgodnie z wolą mieszkańców, po konsultacjach społecznych, tak że decyzja Rady Ministrów była decyzją tylko polegającą na przypieczętowaniu, postawieniu +kropki nad i+" - dodał szef MSWiA.

Czytaj też: Miasto może więcej. Co dziś dają prawa miejskie?

Błaszczak życzył, aby nowe "gminy-miasta" intensywnie się rozwijały i by mogły być "impulsami do rozwoju" samorządów z nimi sąsiadujących.

Podkielecką gminę Morawica zamieszkuje 15,7 tys. osób. Burmistrz Marian Buras podkreślił, że mieszkańców co roku przybywa (to przede wszystkim osoby przeprowadzające się ze stolicy województwa). Włodarz, który kieruje gminą od 1990 roku, podkreślił, że od początku kładziono tu duży nacisk na gospodarkę - powstała podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", pojawiają się nowe firmy, a bezrobocie jest jednym z najniższych w powiecie kieleckim. Rozwijane jest też budownictwo mieszkaniowe i towarzysząca mu infrastruktura. Mieszkańcy mogą korzystać z pływalni, hali sportowej, w tym roku ma rozpocząć działalność kino, a w przyszłości - park rekreacyjny.

Burmistrz nadbałtyckiego Mielna (3,2 tys. mieszkańców) Olga Roszak-Pezała podkreśliła, że dzięki nadaniu praw miejskich wzrosła ranga i prestiż gminy, co - jej zdaniem - wzmocni też zainteresowanie inwestorów z branży turystycznej. Jak mówiła, 95 proc. mieszkańców pięciotysięcznej gminy żyje z turystyki. W granice miasta Mielno włączono sąsiednie Unieście.

Burmistrz czterotysięcznego Opatówka Sebastian Wardęcki przypomniał, że podkaliska miejscowość przez ponad 500 lat była miastem, a gdy straciła prawa w 1869 r., nadal pozostawała miastem w świadomości lokalnej społeczności. Podkreślił, że inicjatywa przywrócenia praw miejskich wyszła od lokalnego Towarzystwa Przyjaciół Opatówka. "W konsultacjach udało nam się zaktywizować całe społeczeństwo - efektem tego było referendum, w którym wzięła udział większość uprawnionych. Większość z nich opowiedziała się za przywróceniem praw miejskich" - dodał Wardęcki.

Burmistrz Rejowca Tadeusz Górski mówił, że część mieszkańców obawiała się przywrócenia praw miejskich - m.in. tego, że wzrosną lokalne opłaty i podatki. Jak deklarował, samorząd będzie sięgał po środki unijne, by zmienić oblicze miejscowości.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.