PARTNER PORTALU
  • BGK

Szekspir w Gdańsku

  • PAP    30 lipca 2010 - 18:41

20 spektakli w wykonaniu artystów z 12 krajów zostanie pokazanych na rozpoczętym w piątek w Gdańsku XIV Festiwalu Szekspirowskim.
- To najbogatszy festiwal w historii. Pokażemy zarówno przedstawienia tradycyjne, jak i takie, które swoją formą wychodzą głęboko w XXI wiek. W obu przypadkach nie zabraknie spektakli kontrowersyjnych, bo przecież prawdziwa sztuka nie powinna być monotonna i przewidywalna  - powiedział na konferencji inaugurującej festiwal prof. Jerzy Limon, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizującej festiwal.

Jak zapewnił konsultant artystyczny festiwalu prof. Andrzej Żurowski, teatry zaprezentują "rozmaitość sposobów myślenia Szekspira oraz interpretowania współczesnego świata poprzez jego twórczość".

Na festiwalu wystąpią: Musical Komedy Theatre z Armenii, Irina Brook Compagnie z Paryża, Ryutopia Noh-Theatre z Japonii Okt/Vilnius City Theatre z Litwy, Bea Von Malthus Solotheater z Niemiec, moskiewski Roman Viktyuk Theatre, Toma Caragiu Theatre Ploiesti z Rumunii, Castle Theatre Gyula/Hungarian Theatre Beregszasz/Csokonai Theatre Debrecen z Węgier i Ukrainy, London Metropolitan University i także londyńska Parrabola oraz Two Gents Productions (Wielka Brytania i Zimbabwe).

Polskę reprezentować będą: Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa, Teatr im. Jana Kochanowskiego z Opola, Teatr Polski i Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego z Wrocławia oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza.

Teatry przedstawią podczas festiwalu: "Wieczór Trzech Króli", "Burzę", "Czekając na sen", "Hamleta", "Sen Nocy Letniej", "Henryka VIII", "Romeo i Julię", "Jak wam się podoba", "Króla Leara".

Spektakle odbywać się będą na dużej scenie Teatru Wybrzeże i w Malarni, w Teatrze Miejskim i Muzycznym w Gdyni, na Scenie Kameralnej w Sopocie. Trzy przedstawienia zostaną zaprezentowane w pozateatralnych przestrzeniach - w dawnej zajezdni tramwajowej oraz byłej fabryce karabinów w zaniedbanej dzielnicy Gdańska Dolne Miasto.

Kilka przedstawień pokazanych zostanie także w Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i Kościerzynie.

Krajowe spektakle rywalizować będą o nagrodę Złotego Yoricka. Zwycięzcę wyłoni pięcioosobowe jury.

Trwającemu do 8 sierpnia festiwalowi towarzyszyć będą m.in. spotkania z reżyserami, wykłady oraz warsztaty edukacyjne i artystyczne dla młodzieży. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.