PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkocka krata dla Krakowa

  • JS    18 kwietnia 2017 - 21:55
Szkocka krata dla Krakowa
Projekt Szkocka krata dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga Fot. Magiczny Kraków

Już w środę 19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu rozpocznie się konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa.
Projekt Szkocka krata dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Jest realizowany przez miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

Na początku czerwca do Urzędu Miasta Krakowa przysłane zostaną projekty tartanów zaprojektowane specjalnie dla miasta, zaakceptowane pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu. Z kolei od 12 do 24 czerwca mieszkańcy Krakowa będą mogli głosować na krakowską kratę – spośród kilku projektów krakowianie wybiorą jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter naszego miasta. Głosować będzie można na portalu miejskim Magiczny Kraków.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany,

Projekt Szkocka Krata dla Krakowa realizowany będzie także w Edynburgu i nie ograniczy się do konkursu na projekt tartanu dla partnerskiego Krakowa. 19 kwietnia odbędą się inauguracyjne warsztaty nt. tartanu prowadzone przez Nicka Fiddesa, dyrektora tradycyjnej edynburskiej tkalni DC Dalgliesh, natomiast 13 maja w urzędzie miasta Edynburga zorganizowane zostaną obchody Dnia Konstytucji 3-go Maja pod patronatem Konsula Generalnego RP w Edynburgu. W programie oprócz części oficjalnej zaplanowano także pokaz mody szkockiej (z tartanem), koncert Scotpipe i kreatywne zajęcia dla dzieci. Wydarzenie to będzie również promowało projekt Szkockiej Kraty dla Krakowa.

Współpraca Krakowa i Edynburga trwa już 22 lata. Kiedy w 2015 r. Prezydent Jacek Majchrowski podpisywał deklarację o kontynuacji współpracy partnerskiej między miastami wyraził nadzieję, że kolejne lata wspólnie realizowanych przedsięwzięć – podobnie jak w przeszłości – przyniosą nowe inicjatywy i będą źródłem kolejnych wzajemnych inspiracji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.