Szkolenie podstawowe strażników gminnych. Jest ujednolicony tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało ujednolicone rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich). Uwzględnia ono zmiany wprowadzone przez szefa MSW 28 marca 2013 r. (nie obejmuje tylko § 2 i § 3). Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni od daty ogłoszenia.
Szkolenie podstawowe strażników gminnych. Jest ujednolicony tekst rozporządzenia
Na zrealizowanie całego minimalnego zakresu programu szkolenia podstawowego strażników gminnych trzeba poświęcić 492 godziny. (fot. www.sopot.policja.gov.pl)

Rozporządzenie określa minimalny zakres programu szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich), formy szkolenia, warunki i zakres udziału policji w szkoleniu podstawowym, sposób powoływania, skład i tryb działania komisji egzaminacyjnych, obowiązki przewodniczącego komisji, formę egzaminu oraz organ właściwy do wydania świadectwa złożenia egzaminu i wzór świadectwa.

Czytaj : Likwidują straże miejskie. Najczęściej w Wielkopolsce, na Mazowszu i Pomorzu

Do rozporządzenia dodano załącznik określający minimalny zakres programu szkolenia podstawowego strażników. Dowiadujemy się z niego, że w trakcie szkolenia funkcjonariusze przez 10 godzin będą uczyć się podstawowych zagadnień prawa administracyjnego, dwa razy więcej czasu poświęcą na część ogólną prawa karnego i prawa wykroczeń (tyle samo na część szczególną tych kodeksów), a także na podstawowe elementy psychologii oraz udzielanie pierwszej pomocy, zaś 60 godzin na wybrane zagadnienia z techniki i taktyk interwencji.

Na praktykę zawodową odbywaną w jednostce straży gminnej (miejskiej) zarezerwowano 160 godzin. W sumie na zrealizowanie całego minimalnego zakresu programu trzeba poświęcić 492 godziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE