PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły poszkodowane w nawałnicy znów czynne

  • PAP    8 września 2011 - 14:00
Szkoły poszkodowane w nawałnicy znów czynne

Około 30 proc. mieszkańców najbardziej poszkodowanej po poniedziałkowej nawałnicy gminy Blizanów (Wielkopolska) nadal nie ma w czwartek prądu. W całej gminie przywrócono już dostawy wody. W piątek wznowione zostaną zajęcia w czterech zamkniętych szkołach.
Jak poinformował wójt gminy Sławomir Musioł, w szkołach jest już woda i prąd. Posprzątano zalane pomieszczenia i naprawiono uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem i intensywnymi opadami.

Musioł podał, że w całej gminie wichura zerwała lub poważnie uszkodziła dachy na ponad 70 budynkach mieszkalnych i ponad 300 gospodarczych.

- Co najmniej 100 z nich jest zrujnowanych do fundamentu - poinformował wójt. Dodał, że nawałnica zniszczyła też szklarnie, setki hektarów kukurydzy, buraków cukrowych i warzyw. Ogromne straty są w sadach i lasach.

Wojewoda wielkopolski zaapelował, o jak najszybsze uruchomienie komisji szacujących straty w rolnictwie - w uprawach i budynkach gospodarskich. Mieszkańcy, którzy nie prowadzą działalności rolniczej, a ucierpieli w wyniku nawałnicy, powinni zgłosić się do ośrodków pomocy społecznej.

- Przesłanie przez samorządy szczegółowych raportów z prac komisji, które określą, co zostało zniszczone i na jaką kwotę, pozwoli na szybkie wystąpienie wojewody do ministra w sprawie ewentualnego uruchomienia środków z rezerwy celowej - twierdzi rzecznik wojewody, Tomasz Stube.

Według niego, w całym województwie poszkodowanych zostało tysiące gospodarstw na terenie 23 gmin. Uszkodzeniu uległo 560 budynków mieszkalnych i ponad 1100 gospodarczych w powiecie kaliskim, pleszewskim, kolskim, ostrzeszowskim, kępińskim, ostrowskim i konińskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.