PARTNER PORTALU
 • BGK

Szkoły zwalniają nauczycieli

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 maja 2010 - 07:04
Szkoły zwalniają nauczycieli

Pedagodzy padli ofiarą wywalczonych przez siebie w tym roku dodatków do pensji. Gminy, które mają niższe dochody z PIT, będą ich zwalniać.
Niektóre samorządy zaleciły, a inne wręcz nakazały dyrektorom szkół zwalnianie nauczycieli. Nie chcą też, aby w miejsce tych, którzy odejdą na emeryturę, zatrudniano nowych. Samorządom brakuje pieniędzy na pensje dla nauczycieli, a na wypowiedzenie im umów szkoły mają czas do końca maja – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Brak pieniędzy wynika z niższych wpływów z podatków. Utrzymują się one na ubiegłorocznym poziomie, tymczasem wydatki gmin rosną. To zmusza je do zaciągania długów. W tym roku gminny deficyt wzrośnie w Polsce z 22 mld zł do 25 mld zł.

Niższe wpływy z podatków to nie jedyny powód szukania przez gminy oszczędności. Rząd zmusił je bez zagwarantowania im dodatkowych pieniędzy, aby od tego roku wyrównywały pensje tym nauczycielom, którzy nie zarobili w ubiegłym roku ustalonych w Karcie nauczyciela średnich płac. I teraz gminy muszą wypłacać im tzw. dodatek uzupełniający.

Nawet w niewielkich gminach na wypłatę tych dodatków wydano w tym roku kilkaset tysięcy złotych. W Spytkowicach dodatki dla 127 nauczycieli kosztowały 100 tys. zł, a w Radzyniu Podlaskim przy podobnej ich liczbie – 175 tys. zł. W większych miastach kosztowały miliony. Na przykład w Rybniku – 0,5 mln zł, w Chrzanowie 1 mln zł, a w Częstochowie aż 11 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • justin23@onet,eu, 2010-05-19 06:49:33

  Państwo bez nauczycieli ? Nawet zwierzęta mają swoich nauczycieli . Wygląda na to , ze człowiek rodzi się i wszystko umie. Mamy widocznie przerost inteligencji (IQ), skoro nauczyciel jest nam niepotrzebny. Problem jest do rozwiązania w jedyny sposób. Gmina musi ustalać swój budżet pierwsza, a co z...ostanie musi dostać rząd. Mądry Rząd będzie wiedział jak ma rządzić aby mieć coś dla siebie, a nieudolny ma tylko dla siebie i nie starcza dla gminy. Rząd nie może istnieć bez gminy ,więc wniosek jest taki że gmina musi wytworzyć budżet dla rządu by mógł mądrze zarządzać, a nie odwrotnie.  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2010-05-19 00:39:46

  No niestety. Kto pilnie uczył się matematyki, ten zapewne wie, że ilość za- trudnionych jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości ich poborów. Stąd też wypływa myśl, by podczas pogodnej aury pojechać jeszcze raz do War- szawy i wypikietować dla nauczycieli jeszcze wyższe apanaże. Wtedy to,... na- pewno, w każdej szkole zostanie Dyrektor i Pedel. Większego zatrudnienia, ani budżet, ani żadna gmina, nie będzie w stanie sfinansować. Żyjemy w świecie, w którym coś jest za coś i nic nie jest za darmo. Takie relacje dyktuje nie " Państwo korupcjogenne ", a forma kapitalizmu ja- ką obraliśmy z własnej nieprzymuszonej woli. Oparty na pieniądzu kapitalizm, tak właśnie fumfcjonuje.  rozwiń
 • babcia z wermachtu, 2010-05-18 16:36:20

  NASZE MORZE BAŁTYCKIE przedają i jest fajnie a przejmować się jakimiś nauczycielami nam potrzeba głupiego Narodu a nie wykształconego mamy Państwo korupcjogenne i Policyjne to Polakom powinno żyć się lepiej i wygodnie pod mostem