Szkoły zwalniają nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 18-05-2010
  • drukuj
Pedagodzy padli ofiarą wywalczonych przez siebie w tym roku dodatków do pensji. Gminy, które mają niższe dochody z PIT, będą ich zwalniać.
Szkoły zwalniają nauczycieli

Niektóre samorządy zaleciły, a inne wręcz nakazały dyrektorom szkół zwalnianie nauczycieli. Nie chcą też, aby w miejsce tych, którzy odejdą na emeryturę, zatrudniano nowych. Samorządom brakuje pieniędzy na pensje dla nauczycieli, a na wypowiedzenie im umów szkoły mają czas do końca maja – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Brak pieniędzy wynika z niższych wpływów z podatków. Utrzymują się one na ubiegłorocznym poziomie, tymczasem wydatki gmin rosną. To zmusza je do zaciągania długów. W tym roku gminny deficyt wzrośnie w Polsce z 22 mld zł do 25 mld zł.

Niższe wpływy z podatków to nie jedyny powód szukania przez gminy oszczędności. Rząd zmusił je bez zagwarantowania im dodatkowych pieniędzy, aby od tego roku wyrównywały pensje tym nauczycielom, którzy nie zarobili w ubiegłym roku ustalonych w Karcie nauczyciela średnich płac. I teraz gminy muszą wypłacać im tzw. dodatek uzupełniający.

Nawet w niewielkich gminach na wypłatę tych dodatków wydano w tym roku kilkaset tysięcy złotych. W Spytkowicach dodatki dla 127 nauczycieli kosztowały 100 tys. zł, a w Radzyniu Podlaskim przy podobnej ich liczbie – 175 tys. zł. W większych miastach kosztowały miliony. Na przykład w Rybniku – 0,5 mln zł, w Chrzanowie 1 mln zł, a w Częstochowie aż 11 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Państwo bez nauczycieli ? Nawet zwierzęta mają swoich nauczycieli . Wygląda na to , ze człowiek rodzi się i wszystko umie. Mamy widocznie przerost inteligencji (IQ), skoro nauczyciel jest nam niepotrzebny.
Problem jest do rozwiązania w jedyny sposób. Gmina musi ustalać swój budżet pierwsza,
...a co zostanie musi dostać rząd. Mądry Rząd będzie wiedział jak ma rządzić aby mieć coś dla siebie, a nieudolny ma tylko dla siebie i nie starcza dla gminy. Rząd nie może istnieć bez gminy ,więc wniosek jest taki że gmina musi wytworzyć budżet dla rządu by mógł mądrze zarządzać, a nie odwrotnie. rozwiń

justin23@onet,eu, 2010-05-19 06:49:33 odpowiedz


No niestety. Kto pilnie uczył się matematyki, ten zapewne wie, że ilość za-
trudnionych jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości ich poborów. Stąd
też wypływa myśl, by podczas pogodnej aury pojechać jeszcze raz do War-
szawy i wypikietować dla nauczycieli jeszcze w
...yższe apanaże. Wtedy to, na-
pewno, w każdej szkole zostanie Dyrektor i Pedel. Większego zatrudnienia,
ani budżet, ani żadna gmina, nie będzie w stanie sfinansować.
Żyjemy w świecie, w którym coś jest za coś i nic nie jest za darmo.
Takie relacje dyktuje nie " Państwo korupcjogenne ", a forma kapitalizmu ja-
ką obraliśmy z własnej nieprzymuszonej woli. Oparty na pieniądzu kapitalizm,
tak właśnie fumfcjonuje.
rozwiń

Eterno Vagabundo, 2010-05-19 00:39:46 odpowiedz

NASZE MORZE BAŁTYCKIE przedają i jest fajnie a przejmować się jakimiś nauczycielami nam potrzeba głupiego Narodu a nie wykształconego mamy Państwo korupcjogenne i Policyjne to Polakom powinno żyć się lepiej i wygodnie pod mostem

babcia z wermachtu, 2010-05-18 16:36:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE