PARTNER PORTALU
  • BGK

Szlak Orła Białego otwarto na Podlasiu

  • pap    3 maja 2015 - 08:17
Szlak Orła Białego otwarto na Podlasiu
Szlak Orła Białego liczy 80 km

Często niemal już zapomniane miejsca potyczek upamiętnia otwarty w sobotę Szlak Orła Białego w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie). To 80 km trasy do wędrowania pieszo lub jazdy rowerem, a wszystko w otoczeniu puszczy oraz augustowskich jezior.
Szlak przygotowało nadleśnictwo Augustów m.in. dzięki dotacji z funduszy unijnych dotyczących rybactwa. Otwarcie szlaku zainaugurował sobotni piknik w Studzienicznej.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Tadeusz Wasilewski powiedział PAP, że szlak powstał po to, by upamiętnić w Puszczy Augustowskiej miejsca ważne w lokalnej historii, bo mijający czas sprawia, że giną one w zbiorowej pamięci. W ich utrwaleniu pomagali historycy znający historię regionu. Miejsca te opisano na 27 tablicach, które umieszczono na szlaku.

Wasilewski dodał, że wyróżniłby na szlaku właśnie miejsca potyczek i mogił powstańców styczniowych czy też miejsca, gdzie w czasie ostatniej wojny spotykali się harcerze.

Szlak jest dedykowany głównie młodym ludziom - podkreślił Wasilewski i ocenił, że trasa, która łączy historię i piękno otaczającej przyrody, może być dla nich atrakcyjna.

Szlak składa się z trzech pętli, które są dostosowane do dostępnego czasu bądź kondycji turysty. Jak można przeczytać w opisie trasy, pierwsza pętla spacerowa jest dla rodzin z dziećmi, na pokonanie drugiej trzeba poświęcić cały dzień, a trzecia jest polecana rowerzystom oraz turystom, którzy są wprawieniu w długim wędrowaniu. By ją pokonać, trzeba trzech dni. Zimą znaczne fragmenty drogi można pokonać na nartach biegowych.

Na szlaku znajduje się m.in. Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej, wieża widokowa, ścieżki edukacyjne, kładka na mokradłach, ale też rekonstrukcje ziemianek z I i II wojny światowej, okopy, mogiły, cmentarze wojenne, miejsca straceń, leśne uroczyska.

Studzieniczna to także sanktuarium maryjne, gdzie początki kultu sięgają XVIII w. W 1999 r. przebywał tam papież Jan Paweł II - w czasie odpoczynku na Suwalszczyźnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.