PARTNER PORTALU
  • BGK

Szlak turystyczny zachęci do odwiedzenia miasta

  • PAP    7 lutego 2012 - 19:07
Szlak turystyczny zachęci do odwiedzenia miasta

Stowarzyszenie prowadzące świnoujskie muzeum Fort Gerharda już wkrótce otworzy kolejny szlak turystyczny. Tym razem w Kamiennej Górze w woj.dolnośląskim.
"Zostaliśmy operatorami sztolni Arado w Kamiennej Górze" - poinformował we wtorek Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda. "Podjęliśmy się zorganizowania tam szlaku turystycznego, bo to bardzo ciekawy, pierwszy taki podziemny obiekt z naprawdę fascynującą historią związaną z okresem II wojny światowej. To dla nas nowe wyzwanie. Podziemia są już zagospodarowane od strony technicznej, ale to dopiero początek. Naszym zadaniem będzie zrobienie z tego miejsca atrakcji turystycznej, która będzie przyciągała ludzi do Kamiennej Góry" - dodał.

Według planów, będzie tam np. biuro konstrukcyjne, gdzie będzie można zobaczyć prace nad nowymi modelami niemieckich samolotów Arado oraz ogromna sala, która będzie pełnić funkcję zaginionego laboratorium Hitlera.

Przewiduje się, że kamiennogórskie podziemia mogą być otwarte dla zwiedzających już pod koniec kwietnia br.

"Przez lata działalności w świnoujskim Forcie Gerharda doczekaliśmy się grupy młodych ludzi, którzy przejęli naszą pasję" - mówi Piwowarczyk. To oni przejmą część obowiązków w Kamiennej Górze, liczymy też na mieszkańców miasteczka - dodaje.

W Kamiennej Górze i w okolicy Niemcy zaczęli budować podziemne kompleksy w 1943 r. Podobno prowadzono tam prace konstrukcyjne nad wytworzeniem samolotu dalekiego zasięgu typu "latające skrzydło" pod nazwą "Arado".

Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim - jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. położony jest we wschodniej części miasta, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.

Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.