PARTNER PORTALU
  • BGK

Szopka przed zakopiańskim magistratem

  • PAP    22 grudnia 2012 - 13:00
Szopka przed zakopiańskim magistratem

Rzeźby wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara ozdobiły tegoroczną szopkę bożonarodzeniową w Zakopanem. Stanęła ona przed Urzędem Miasta.
Figury wykonane w drewnie lipowym są naturalnej wielkości, zostały umieszczone w drewnianej szopce, przypominającej górski szałas. Można w niej podziwiać tradycyjną scenę: Świętą Rodzinę w otoczeniu Trzech Mędrców, Pasterzy i zwierząt.

Szopkę można oglądać codziennie od godz. 10.00 do 18.00 - do 2 lutego.

Dyrektor zakopiańskiej szkoły Kenara, Marek Król powiedział, że wykonanie figur do bożonarodzeniowej szopki było dla uczniów przyjemnością i nauką. Prace w szkolnych warsztatach snycerstwa trwały ponad miesiąc. Zachwycony rzeźbami burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zaproponował, aby co roku szopkę zdobiły rzeźby wykonane przez uczniów zakopiańskiej szkoły artystycznej.

Uczniowie szkoły od 17 lat wykonują figury do szopki, która co roku staje w holu kolejowego dworca głównego w niemieckim Stuttgarcie. Każdego roku ma ona inny motyw przewodni. W tym roku jest prezentowana pod hasłem "Betlejem i bezdomni". W szopce, oprócz Świętej Rodziny, znalazły się m.in. przedstawienia francuskiego zakonnika Abbe Pierre'a, o. Władysława Zembrowskiego i s. Josephite Backity.

Szopka przed zakopiańskim Urzędem Miasta po raz pierwszy stanęła w ubiegłym roku. Wówczas porcelanowe figury do jej wnętrza podarował góralom Hiszpan Romero Cardenas - wielokrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbywa się w mieście pod Giewontem co roku w sierpniu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.