Szopki z całego świata w Muzeum Zabawek

Mieszczące się w naparstku czy makówce, wykonane z soli, kory czy mchu - wystawę szopek z różnych stron świata otwarto we wtorek w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Najmniejsza z prezentowanych szopek mieści się w naparstku. Nieco większe umieszczono w makówce, szklanej kuli sypiącej "śniegiem", w małym metalowym koszyczku. Wielkość i kształt jajka ma szopka wykonana z masy solnej. Niewielkie są figurki z kryształu.

Wśród prezentowanych szopek są takie, które powstały w Afryce, Meksyku, Skandynawii, na Ukrainie czy w Rosji. Afrykańska ma figurki z hebanu, a meksykańska jest wykonana z tykwy. Rosyjska szopka nawiązuje do stylistyki budynków cerkiewnych.

Do wykonania szopek użyto drewno, korę, mech, słomę, liście, tkaniny, gips, ceramikę, kamienie, plastik, metal, szkło, karton. Wystawę zaaranżowano w ten sposób, że szopki z ciepłych krajów umieszczono na żółtym, a z zimniejszych - na białym materiale. Najmniejsze okazy stoją w przeszklonych gablotach.

Jak powiedziała PAP kustosz Aneta Bąk kolekcja 300 szopek trafiła do muzeum w 2005 roku dzięki znajomości byłego dyrektora placówki Ryszarda Zięzi ze szwajcarskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych "Karawane Schweiz". Kolekcję stworzyli nieżyjący już członkowie tego stowarzyszenia małżeństwo artystów Martin i Teresa Bickel.

Na wystawie "Przybieżeli do Betlejem" zaprezentowano część kolekcji - około stu szopek. Wzbogacono ją o szopkę krakowską z kartonu oraz drewnianą ludową.

Podczas wernisażu z koncertem kolęd wystąpili uczniowie Małej Akademii Muzycznej w Kielcach, prowadzonej przez Konstantego i Marinę Wileńskich. Był też święty Mikołaj, który obdarował dzieci słodyczami.

Wystawa będzie czynna do 29 stycznia 2012 roku. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

SKoro to jest taka fajna wystawa,to i ja mogę się cieszyć!!! PS JEdna jest tam moja...!

Lajkonik, 2011-12-07 06:55:05 odpowiedz

widziałam już niejedną szopkę...

CIESZĄCY SIĘ JAK DZIECIAK, 2011-12-06 22:46:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE