PARTNER PORTALU
  • BGK

Szopki z Krakowa na wystawie w Białorusi

  • PAP/AT    25 stycznia 2018 - 09:30
Szopki z Krakowa na wystawie w Białorusi
Szopki krakowskie różnią się od skromnych "betlejemek" przedstawiających narodziny Chrystusa w stajence (fot.pixabay.com)

Od czwartku (25 stycznia) na wystawie w Witebskim Muzeum Krajoznawczym można obejrzeć krakowski szopki.
  • Krakowskie szopki można oglądać na wystawie w Witebskim Muzeum Krajoznawczym.
  • Wcześniej wystawa była prezentowana w Mińsku.
  • W ciągu miesiąca obejrzało ją tam 14,5 tys. osób.

"Zdaje się, że na Białorusi tradycja szopek krakowskich nie jest szczególnie znana, ale nasza wystawa zmienia to" - powiedziała Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), które organizuje ekspozycję we współpracy z Instytutem Polskim na Białorusi.

Na wystawie w Witebsku jest 10 reprezentatywnych szopek krakowskich, wykonanych w różnych latach przez różnych autorów. "Pokazujemy przekrojowo jak rozwijała się tradycja szopkarska" - mówiła przedstawicielka MHK.

Na ekspozycji szczególnie wyróżnia się podobizna smoka wawelskiego, który trzyma w łapie jedną z szopek. Nie brakuje fotografii Krakowa, pokazujących architekturę miasta i pomagających lepiej zrozumieć konstrukcje szopek. O historii krakowskiej tradycji można także poczytać na specjalnych tablicach. Zwiedzający mogą również obejrzeć półgodzinny film, zrealizowany w ubiegłym roku przez MHK z okazji 75. Konkursu Szopek Krakowskich - nagranie pokazuje, jak przebiegały poszczególne konkursy, jest uzupełnione komentarzami osób związanych z szopkami.

W Witebskim Muzeum Krajoznawczym wystawa potrwa do 1 kwietnia. Organizatorzy, rozentuzjazmowani wysoką frekwencją na wystawie w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białorusi w Mińsku (14,5 tys. zwiedzających od 12 grudnia 2017 do 14 stycznia 2018) liczą, że i w Witebsku publiczność dopisze.

Wiosną ubiegłego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To pierwszy polski wniosek dotyczący wpisu na listę, która ma obecnie ponad 300 pozycji. Są wśród nich m.in. joga z Indii, rumba z Kuby, portugalski śpiew fado, chińska kaligrafia czy dieta śródziemnomorska.

"Trwają konsultacje, prowadzą je eksperci z komisji europejskiej, sprawdzają czy tradycja szopek jest kultywowana, czy jest trwałym dziedzictwem" - opisywała Niechaj.

Szopki krakowskie różnią się od skromnych "betlejemek" przedstawiających narodziny Chrystusa w stajence. To smukłe budowle z wieżami, zawierające detale charakterystyczne dla architektury Krakowa m.in.: wieże kościoła Mariackiego, kopułę kaplicy Zygmuntowskiej, mury obronne z Barbakanem, Bramą Floriańską. W takiej scenerii oprócz świętej rodziny, trzech króli, pasterzy i aniołów pojawiają się postacie legendarne i historyczne.

Najstarsza krakowska szopka, ok. 1900 r., autorstwa Michała Ezenekiera, mieści się w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

W 2017 r. odbył się 75. Konkurs Szopek Krakowskich. Pokonkursowa wystawa mieści się w Celestacie, czynna będzie do 25 lutego. W ubiegłych latach miejscem pokonkursowych ekspozycji był Pałac Krzysztofory, jednak z powodu remontu nie mógł spełnić dawnej funkcji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.