PARTNER PORTALU
  • BGK

"Szpik City - Toruńska Kropla Życia"

  • KB    29 marca 2010 - 08:57
"Szpik City - Toruńska Kropla Życia"

W poniedziałek i wtorek (29-30 marca) w toruńskiej Auli UMK odbędą się badania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcję organizują Fundacja na rzecz Hematologii oraz Stowarzyszenie Chorych na Białaczkę.
Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi i analizie antygenów zgodności tkankowej (HLA) danego dawcy.

Cel akcji to powiększenie krajowego rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego. W Polsce zarejestrowanych jest około 50 tysięcy dawców, podczas gdy w rejestrze niemieckim zarejestrowano ponad 2 miliony osób. Zwykle jedna na 10 tysięcy osób ma antygeny HLA na tyle zbliżone do biorcy, że może ofiarować mu swój szpik. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych dawców szpiku. Większa liczba zarejestrowanych dawców zwiększa szansę chorych na białaczki i inne nowotwory szpiku kostnego na znalezienie idealnego dawcy. Sama procedura pobrania szpiku jest dla dawcy bezbolesna i bezpieczna dla zdrowia.

- Zachęcam wszystkich do zgłaszania się na badania. Dzięki temu powiększmy rejestr osób, które są gotowe zostać dawcą szpiku. To bardzo ważne aby potencjalnych dawców szpiku było jak najwięcej, bo to dar, którego nie zastąpi żaden lek i sztuczny zamiennik – mówi marszałek Piotr Całbecki, który jest też członkiem zarządu Fundacji na rzecz Hematologii.

Badania potencjalnych dawców szpiku kostnego organizowane przez Fundację na rzecz Hematologii oraz Stowarzyszenie Chorych na Białaczkę odbędą się po raz siódmy. Po każdej edycji badań do rejestru dawców trafia od 100 do 200 osób. W ubiegłym roku zgłosiło się ponad 420 chętnych.

Aby zostać dawcą szpiku należy być osobą pomiędzy 18. a 50. rokiem życia oraz spełniać wymagania dotyczące badania krwi. Na badanie należy przynieść dowód osobisty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: