PARTNER PORTALU
  • BGK

Sztuka bez barier we Wrocławiu

  • PAP    18 sierpnia 2012 - 16:55

I Dolnośląski Przegląd Sztuki Bez Barier "Galerion 2012" prezentujący twórczość niepełnosprawnych artystów zostanie zorganizowany na przełomie października i listopada we wrocławskim Browarze Mieszczańskim. Prace można zgłaszać do 20 września br.
Jak poinformowała Agnieszka Łesiuk z fundacji, która organizuje "Galerion" wśród niepełnosprawnych nie brakuje utalentowanych osób. "Śpiewają, tańczą, piszą wiersze i malują tylko brakuje okazji do zaprezentowania ich twórczości. Ma to zmienić +Galerion+" - mówiła Łesiuk.

Dodała, że celem projektu jest promocja twórczości niepełnosprawnych młodych artystów, do 30 roku życia, a przez to aktywizacja tej grupy i niwelowanie barier społecznych, które utrudniają niepełnosprawnym funkcjonowanie w społeczeństwie. "Osoby niepełnosprawne, choć często wybitnie uzdolnione, mają mniejsze niż osoby zdrowe możliwości prezentowania swoich prac czy umiejętności. Różnego rodzaju ograniczenia, które spotykają na swojej drodze, nie pozwalają im dotrzeć do szerokiej publiczności, a nawet uświadomić sobie własnych możliwości i talentów" - mówiła Łesiuk.

Z kolei według Bohdana Pecuszoka, prezesa Fundacji Rosa z Wrocławia, który jest obok Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego współorganizatorem przeglądu - młodzi ludzie dotknięci niepełnosprawnością często borykają się z niską samooceną. "Chcemy, by udział w konkursie oraz prezentacja ich prac na wystawie sprawiły, że spojrzą na siebie jak na zdolnych artystów i pełnowartościowych ludzi" - mówi Pecuszok.

Organizatorzy do 20 września br. przyjmować będą prace dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z całego regionu - zarówno plastyczne, muzyczne, literackie, jak i zarejestrowane nagrania występów tanecznych i recytatorskich. Wytypowane przez komisję artystyczną zgłoszenia zostaną zaprezentowane w wytypowanych galeriach regionalnych i podczas uroczystych wernisaży.

Prace zebrane w ramach I Dolnośląskiego Przeglądu Sztuki Bez Barier "Galerion 2012" będzie można oglądać we wrocławskim Browarze Mieszczańskim od 20 października do 2 listopada br.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.