PARTNER PORTALU
  • BGK

Sztuka billboardu w Toruniu

  • PAP    17 września 2010 - 20:44

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Billboardach Art Moves rozpoczęła się w piątek w Toruniu. Przez miesiąc, w najbardziej ruchliwych miejscach miasta, można będzie oglądać wielkoformatowe prace artystów z kraju i zagranicy.
- Staramy się zapraszać artystów, którzy tworzą prace poruszające i dające głębsze spojrzenie na rzeczywistość. Wyszukujemy takie prace, które korespondują z naszą wizją sztuki, takiej, która stawia pytania, jest żywa i ma znaczenie dla przeciętnego człowieka - powiedziała Joanna Górska, współorganizatorka imprezy.

Festiwal przygotowała toruńska Galeria Rusz, czyli artyści Joanna Górska i Rafał Góralski. Byli oni jednymi z pierwszych w Polsce twórców zajmujących się umieszczaniem artystycznego przekazu na billboardach.

Jak sami artyści podkreślają, "ich prace, pokazywane na nośniku przy targowisku, zawsze skłaniają do refleksji na temat otaczającej nas rzeczywistości oraz nas samych". Taki ma być także festiwal, który stworzyli.

Dwadzieścia billboardów stanęło w centralnym punkcie Torunia - na placu Rapackiego. Wielkoformatowe prace zawisły też na kilku blokach i publicznych gmachach w ruchliwych miejscach miasta.

Nie wszyscy spośród zaproszonych artystów, na co dzień wypowiadają się na billboardach. Część z nich tworzy prace pokazywane głównie w galeriach, ale zachęceni przez torunian, postanowili zaprojektować obrazy, które dobrze wpiszą się w przestrzeń publiczną.

Podobnie, jak w ubiegłym roku widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace Marka Titchnera z Wielkiej Brytanii. Otrzyma on wyróżnienie przyznawane na festiwalu po raz pierwszy: Art Moves Award.

- Nagrodę chcemy przyznawać twórcom prezentującym rzadką we współczesnym świecie postawę artystyczną: nastawienie na żywy odbiór dzieła i bliski kontakt z widzem - podkreślił Rafał Góralski.

Wśród wystawiających swoje obrazy znaleźli się m.in.: Doug Aitken, amerykański artysta, który otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji w 1999 r.; mieszkający w Kanadzie Ken Lum, Stefan Bruggeman, mieszkający i w Meksyku, i Wielkiej Brytanii, Karl Haendel z USA,; Kasper Sonne z Danii; Steve Lambert z USA oraz Marcos Ramirez Erre z Meksyku.

Nie zabraknie też prezentacji organizatorów. Joanna Górska i Rafał Góralski pokażą pierwszy obraz z cyklu "Lec Project", którego inspiracją były "Myśli nieuczesane" Stanisława Jerzego Leca.

Elementem festiwalu jest również Konkurs Sztuki na Billboardach. W tym roku wpłynęło ponad 1100 prac, wykonanych przez artystów z 60 krajów świata, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Francji, Niemiec, Gwatemali, Chin, Japonii, Iranu, Gruzji, Indii, Malediwów.

Uczestnicy twórczo interpretowali wieloznaczne hasło "Razem czy osobno?". Międzynarodowe jury postanowiło przyznać główną nagrodę Jakubowi Geltnerowi z Czech.

Artystyczne billboardy można będzie oglądać w Toruniu do 17 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.