Sztuka ludowa na sprzedaż

Hejnałem odegranym nie z Wieży Mariackiej, ale z estrady pod Wieżą Ratuszową, rozpoczęły się w piątek w południe XXXIV Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie.

Przez 10 dni blisko 450 twórców ludowych z całej Polski i z zagranicy prezentować będzie swoje wyroby w 120 kramach, jakie stanęły na Rynku Głównym. Na specjalnych pokazach prezentowane będą techniki rękodzielnicze, a każdy z widzów będzie mógł spróbować swych sił w lepieniu garnków czy rzeźbieniu.

Na estradzie zaprezentuje się ponadto 140 zespołów artystycznych z różnych stron świata. W piątek będą to zespoły folkloru miejskiego z różnych stron Polski i zagranicy. 21 sierpnia odbędzie się Dzień Werony - miasta zaprzyjaźnionego z Krakowem. Kolejne dni poświęcone będą odpowiednio Pińczowowi, Opolu, Zakopanemu, Tarnowowi, Niecieczy, Ukrainie oraz Słowacji. W dwóch ostatnich dniach - 28 sierpnia, odbędzie się Dzień pogranicza kultur, a 29 sierpnia, na zakończenie targów - jarmark podhalański.

Podczas tegorocznych targów świętowany jest także jubileusz 50-lecia pracy twórczej Aleksandra Łodzia-Kobylińskiego, znanego w Krakowie jako "Makino", oraz 35-lecia Zespołu Folkloru Miasta Krakowa "Andrusy".

Jak podkreślił podczas otwarcia targów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, "targi sztuki wrosły już w pejzaż Krakowa".

Majchrowski powiedział, że Kraków ma wielkie tradycje, jeżeli chodzi o ludowość i sztukę ludową, i przypomniał obchodzony niedawno jubileusz 100-lecia przyłączenia do Krakowa dzielnicy Zwierzyniec, "z której pochodzą główne krakowskie zwyczaje ludowe: Emaus, Lajkonik, szopka krakowska".

- To wszystko wyszło ze Zwierzyńca. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które - obok Łodzi i Warszawy oraz Lwowa - miały własny folklor, i które tradycje te cały czas kultywuje - podkreślił Majchrowski.

Za propagowanie folkloru miejskiego prezydent uhonorował Makino Odznaką za Zasługi dla Krakowa "Honoris Gratia". "Makino" otrzymał także Medal Zasłużony dla "Cepelii" i medal Senatu.

Jak podkreślił dyrektor Biura Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie Jan Spiszak, krakowska impreza to największa w Polsce prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i tradycji regionalnych. - Oglądajcie i kupujcie, bo z roku na rok rzemiosło ludowe zanika, odchodzą twórcy - apelował prezes Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie Jan Włostowski.

Organizatorem Targów jest Fundacja "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Targów sztuki (a już na pewno rasowej Sztuki przez duże "S") to jest stanowczo za mało, przydałoby się więcej promocji, stanowczo...

tworcyludowi.com.pl, 2010-09-14 13:48:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE