PARTNER PORTALU
  • BGK

Sztuka opuszcza teatry i muzea

  • PAP    19 czerwca 2010 - 11:09

Artyści z Polski i zagranicy, happeningi uliczne, performance, wystawy i koncerty złożą się na 4. Dzień Kultury Ulicznej, który odbędzie się w sobotę w Tarnowskich Górach (śląskie).
- Dzień Kultury Ulicznej to cykl działań, wydarzeń i interakcji z przestrzenią Tarnowskich Gór, skupiających się na prezentacji oraz promocji szeroko pojętej kultury i sztuki związanej z ulicą, miejskością, tkanką społeczną miasta - powiedziała menedżerka projektu Sylwia Jata.

Jedną z atrakcji jest koncert gwiazdy czeskiej sceny elektronicznej - zespołu Midi Lidi. Stworzył on m.in. muzykę do filmu pt. "Protektor", który wygrał tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Plus Camera w Krakowie. Fanów mocniejszego grania przyciągnie zapewne koncert polskiej grupy Mouga, która łączy alternatywny metal i melodyjny nowoczesny hardcore/emocore.

Spektakl pt. "Ostatnia wieczerza" Teatru Gelynder odbędzie się w opuszczonej kamienicy w centrum miasta. Z kolei projekt Artura Lubosa pt. "Prace odrzucone"- tarnogórskiego artysty plastyka - ma pokazać, jak można tchnąć drugie życie w prace przeznaczone już do wyrzucenia.

Przygotowano też nawiązujący do okresu Powstań Śląskich i plebiscytu projekt pt. "Powstanie pozostanie". W latach 1918 - 1922 w Tarnowskich Górach miały miejsce wydarzenia kluczowe dla historii miasta. Projekt ma na celu upamiętnienie i upowszechnianie wiedzy o powstaniach. Składa się na niego miejska wycieczka ich śladami oraz nietypowy koncert rockowy pieśni powstańczych w wykonaniu tarnogórskiego zespołu Icaros.

Każdy chętny może też wziąć udział w warsztatach z tworzenia komiksu, mandali, bębnów, biżuterii użytkowej czy baniek mydlanych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizatorami 4. Dnia Kultury Ulicznej są Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki oraz stowarzyszenie Góry Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.