PARTNER PORTALU
  • BGK

Szukają śladów przeszłości w Starachowicach

  • AT    9 kwietnia 2012 - 16:26
Szukają śladów przeszłości w Starachowicach

Od trzech tygodni trwają prace archeologiczne na Placu Rynek w Starachowicach. Pierwsze znaleziska już są. Ale najciekawsze tereny poszukiwań jeszcze do odkrycia.
Są archeologami współpracującymi ze Stowarzyszeniem Starożytników, które wygrało konkurs na przeprowadzenie badań poprzedzających rewitalizację Rynku. Prace rozpoczęli 19 marca.

– Są one niewątpliwie potrzebne terenie prawie nie prowadzono badań archeologicznych. rewitalizacja placu rynekPoza jednym wyjątkiem – podkreśla Michał Hrynczyszyn kierujący badaniami.

Jak one przebiegają? Najpierw przy użyciu sprzętu ciężkiego usuwana jest wierzchnia, współczesna warstwa płyty placu. Reszta to „prace ręczne” wykonywane przez ośmioro archeologów m.in. przy wykorzystaniu łopat, wykrywaczy metalu - informuje magistrat.

- Do tej pory odkryliśmy fragmenty fundamentów i strop piwnicy budynku. Najprawdopodobniej karczmy, która stała tu do końca lat 30. ubiegłego wieku. Oczywiście będziemy chcieli sprawdzić co zachowało się wewnątrz. Znaleźliśmy też fragment bruku, zakończonego murem oporowym. Z fotografii z rewitalizacja placu ryneklat 30 wynika, że Rynek wybrukowany był płytami marglowo – wapiennymi, a nie typowymi otoczakami, jak w tym przypadku. Stąd przypuszczenie, że jest to fragment jakiejś drogi- wyjaśnia Michał Hrynczyszyn.

- Było też trochę drobnych znalezisk: monety z różnych okresów, fragmenty naczyń, jakieś aplikacje do strojów gwoździe i inne rzeczy, które ludzie gubią, czyli standardowe cywilizacyjne śmieci – dodaje.

Ale jak zapowiada największe nadzieje rokują nie objęte jeszcze badaniami tereny wschodniej części rynku, na których niegdyś wznosiły się domy. Badania zaplanowane zostały na okres ok. trzech miesięcy, ale później wykonywane prace budowlane również objęte będą nadzorem archeologicznym. Wszystkie warte zachowania znaleziska trafia do starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.