PARTNER PORTALU
  • BGK

Szukają starych fotografii częstochowskiego teatru

  • PAP    27 sierpnia 2012 - 20:11
Szukają starych fotografii częstochowskiego teatru

Obchodzący 85 lat istnienia Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaapelował do mieszkańców miasta o odszukanie w rodzinnych albumach fotografii dokumentujących wygląd gmachu sprzed rozbudowy, którą zakończono w 1984 roku. Zdjęcia trafią na wystawę.
Historia teatru częstochowskiego rozpoczyna się w 1927 roku. Początkowo przedstawienia prezentowane były w sali zaadaptowanej na potrzeby grupy aktorskiej. Po prawie dwóch latach istnienia pod szyldem Teatr Miejski Rozmaitości rozpoczęła się budowa gmachu, którą zakończono w 1937 roku. W czasie drugiej wojny światowej obiekt został poważnie zniszczony. Po wojnie był wielokrotnie remontowany, a najważniejszy remont połączony z rozbudową miał miejsce w latach 1979-1984.

"Prosimy wszystkich o przejrzenie rodzinnych archiwów, być może gdzieś, w zakamarkach szaf, szuflad i pudeł, zachowały się zdjęcia teatru, który dziś wygląda już nieco inaczej" - zaapelował Teatr im. Adama Mickiewicza.

Zeskanowane fotografie zostaną zaprezentowane 7 października na wystawie przygotowanej przy okazji premiery spektaklu muzycznego "Hemar w chmurach. Kabaret" w reżyserii Piotra Machalicy.

Premiera połączona będzie z uroczystością nadania scenie kameralnej imienia Iwo Galla - wybitnego twórcy teatru, scenografa, pedagoga i reżysera, który był dyrektorem częstochowskiego teatru w latach 1932-1935.

Teatrem kierowali m.in. Jan Otrembski, Iwo Gall, Edmund Kron, Andrzej Jurczyński, Wojciech Kopciński, Henryk Talar, Marek Perepeczko. Od 2006 roku dyrektorem jest Robert Dorosławski, a Piotr Machalica zastępcą ds. artystycznych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.