Szwajcarska pomoc dla Gotanii

30 stycznia kilku hrubieszowian wyjedzie do Sierre, aby wspólnie ze specjalistami Szwajcarskiej Szkoły Turystyki rozwinąć projekt stworzenia skansenu pokazującego życie dawnych Gotów.
Szwajcarska pomoc dla Gotanii

Przewidziano podpisanie oficjalnej umowy o współpracy i pracę nad projektem, który ma być gotowy do końca półrocza. W tym roku pojawią się pierwsze realizacje, jak choćby kowalstwo czy garncarstwo artystyczne nawiązujące do gockich wyrobów.

Szwajcarsko-polski program współpracy przeznaczy na realizację projektu blisko 5 mln franków (około 12 mln zł).

Wyjątkowy projekt „Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania” ma rozwijać lokalne pomysły kulturalne, turystyczne i gospodarcze nawiązujące do historii państwa Gotów. Istniało ono w II-IV w. w Kotlinie Hrubieszowskiej.

Dotąd mieszkańcy gmin odtworzyli gocką chatę w Masłomęczu, gdzie lubelscy archeolodzy odkryli liczne ślady gockich osad i cmentarzysk. W chacie jest wystawa, odbywają się festyny, powstał też film promocyjny oraz strona internetowa www.gotlandia.pl.

W projekcie uczestniczą miasta Hrubieszów i Tyszowce oraz gminy wiejskie: Dołhobyczów, Hrubieszów, Komarów Osada, Mircze, Tomaszów Lubelski, Trzeszczany i Uchanie.

Lubelska Fundacja Rozwoju może też siedmiu wybranym firmom z każdej gminy uczestniczącej w projekcie udzielić bezzwrotnej pożyczki na rozwinięcie działalności wpisującej się w ideę Gotanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE