PARTNER PORTALU
  • BGK

Szwajcarska pomoc dla Gotanii

  • JL    25 stycznia 2010 - 10:18
Szwajcarska pomoc dla Gotanii

30 stycznia kilku hrubieszowian wyjedzie do Sierre, aby wspólnie ze specjalistami Szwajcarskiej Szkoły Turystyki rozwinąć projekt stworzenia skansenu pokazującego życie dawnych Gotów.
Przewidziano podpisanie oficjalnej umowy o współpracy i pracę nad projektem, który ma być gotowy do końca półrocza. W tym roku pojawią się pierwsze realizacje, jak choćby kowalstwo czy garncarstwo artystyczne nawiązujące do gockich wyrobów.

Szwajcarsko-polski program współpracy przeznaczy na realizację projektu blisko 5 mln franków (około 12 mln zł).

Wyjątkowy projekt „Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania” ma rozwijać lokalne pomysły kulturalne, turystyczne i gospodarcze nawiązujące do historii państwa Gotów. Istniało ono w II-IV w. w Kotlinie Hrubieszowskiej.

Dotąd mieszkańcy gmin odtworzyli gocką chatę w Masłomęczu, gdzie lubelscy archeolodzy odkryli liczne ślady gockich osad i cmentarzysk. W chacie jest wystawa, odbywają się festyny, powstał też film promocyjny oraz strona internetowa www.gotlandia.pl.

W projekcie uczestniczą miasta Hrubieszów i Tyszowce oraz gminy wiejskie: Dołhobyczów, Hrubieszów, Komarów Osada, Mircze, Tomaszów Lubelski, Trzeszczany i Uchanie.

Lubelska Fundacja Rozwoju może też siedmiu wybranym firmom z każdej gminy uczestniczącej w projekcie udzielić bezzwrotnej pożyczki na rozwinięcie działalności wpisującej się w ideę Gotanii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.