PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybsza wymiana danych z tyskim magistratem

  • PAP    3 listopada 2011 - 17:50
Szybsza wymiana danych z tyskim magistratem

Szybsza wymiana informacji o zmianach w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych, zastąpienie tradycyjnych dokumentów elektronicznymi - tym skutkować będzie porozumienie, podpisane w czwartek przez przedstawicieli tyskiego magistratu i sądu.
Tyski samorząd stanie się pierwszym w Polsce, który będzie prowadził taką elektroniczną wymianę danych z miejscowym sądem - zapowiadają lokalne władze. Dzięki temu obie strony zaoszczędzą czas i pieniądze przeznaczane dziś na przesyłki pocztowe.

Porozumienie podpisali: prezydent Tychów Andrzej Dziuba (zabierz głos/oceń prezydenta), podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz i prezes Sądu Rejonowego w Tychach Ewa Modrzejewska - Gumułka. Z inicjatywą podpisania pilotażowego porozumienia wyszedł tyski magistrat, który jeszcze w ubiegłym roku złożył wniosek w tej sprawie w resorcie sprawiedliwości.

Naczelnik Wydziału Geodezji urzędu miasta Tychy Alicja Kulka podkreśla, że dzięki porozumieniu pracownicy magistratu i sądu będą mogli się wzajemnie i bardzo szybko wymieniać zawiadomieniami o wprowadzonych zmianach w rejestrach ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych z sądem.

- Pozwoli to ujednolicić zapisy w obu rejestrach publicznych, co w przyszłości ograniczy potrzebę dostarczania do ksiąg wieczystych niektórych dokumentów geodezyjnych, a po drugie z pewnością zaoszczędzimy na kosztach przesyłki - zaznaczyła.

Co roku takich przesyłek z sądu do tyskiego magistratu wpływa ponad 7,2 tys. Średnio co miesiąc jest ich blisko 600, w rekordowym w tym roku czerwcu było ich ponad 700. Z urzędu do sądu w ubiegłym roku wpłynęło kilkaset zawiadomień.

Urzędnicy podkreślają, że przy tej ilości dokumentów koszty korespondencji są ogromne. Przyjmując że wysłanie jednego pisma to koszt ok. 5 złotych, rocznie tylko urząd miasta wydaje na ten cel ponad 35 tys. zł. Dzięki porozumieniu te koszty uda się zredukować właściwie do zera.

Elektroniczna wymiana dokumentów pomiędzy sądem a urzędem ma ruszyć w czerwcu przyszłego roku. Do tego czasu potrwają przygotowania. Jak mówi Alicja Kulka, w przyszłości taką elektroniczną wymianę dokumentów można by wprowadzić również pomiędzy notariuszami. Wtedy oszczędności będą jeszcze większe.

Tyski samorząd należy do najbardziej otwartych na wprowadzanie w życie nowoczesnych rozwiązań. Np. w czerwcu tego roku stał się pierwszym, który może nadawać tzw. profile zaufane, czyli rodzaj darmowego elektronicznego podpisu, umożliwiającego załatwienie wielu spraw przez internet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.