PARTNER PORTALU
  • BGK

T-mobile Nowe Horyzonty 2015: Wrocław czeka na kinomanów

  • pt    23 lipca 2015 - 09:14
T-mobile Nowe Horyzonty 2015: Wrocław czeka na kinomanów
Festiwal Nowe Horyzonty po raz 10. odbywa się we Wrocławiu

We Wrocławiu rozpoczyna się festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty. Podczas 15. edycji kinomani obejrzą aż 300 filmów z ponad 50 krajów, a branża filmowa będzie promowała polskich twórców.
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia.

Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego.

Program układany jest z myślą o publiczności wymagającej i szukającej w sztuce nowych doświadczeń i przeżyć, oczekującej od twórców własnego, oryginalnego języka.

Można na nim zobaczyć filmy wykraczające poza granice konwencjonalnego kina.

Jakie filmy na Nowych Horyzontach?

W tym roku filmy otwarcia i zamknięcia podpatrzono w Cannes, a na Nowych Horyzontach będą miały polską premierę. To „Zupełnie nowy testament” Jaco van Dormaela (23 lipca) oraz dokument „Amy” Asifa Kapadii dedykowany przedwcześnie zmarłej brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Filmem zamknięcia będzie nowe dzieło Włocha Nanniego Morettiego „Moja matka”.

Już wiadomo, że do Wrocławia przyjedzie słynny amerykański reżyser Abel Ferrara. Pokazany zostanie najnowszy film Ferrary poświęcony Pierowi Paolowi Pasoliniego, obrazoburczemu włoskiemu mistrzowi).

Gościem Nowych Horyzontów będzie też aktorka Małgorzata Zajączkowska, która w latach 80. wyjechała do USA i udało jej się zrobić karierę pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein.

Przeglądy, retrospektywy

Reflektor uwagi będzie skierowany w tym roku na kino litewskie. Jest mało znane polskim widzom, a dziś o filmach, jakie powstały w latach 50. i 60. mówi się jako o reprezentantach litewskiej szkoły filmowej.

Będzie kinematografia sprzed lat i ta najbardziej współczesna. Retrospektywy będą mieli jeszcze francuski reżyser Philippe Garrel (uważany za kontynuatora nowej fali) i zmarły w styczniu tego roku pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki – pokazana zostaną wszystkie jego dzieła, a także ekranizacja „Małej apokalipsy” w reżyserii Costy Gavrasa.

Festiwalowi towarzyszą liczne imprezy dodatkowe, w Rynku, jak co roku, stanie wielki ekran, a w programie darmowych pokazów m.in. "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa i "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.