PARTNER PORTALU
  • BGK

Tadeusz Kotarbiński został upamiętniony w Łodzi

  • PAP/PSZ    3 października 2017 - 11:31
Tadeusz Kotarbiński został upamiętniony w Łodzi
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia w regionie. Ratusz w Kaliszu (fot. Shuttterstock)

Pomnik upamiętniający filozofa - autora "Traktatu o dobrej robocie" - prof. Tadeusza Kotarbińskiego odsłonięto 3 października w Łodzi. Rzeźba stanęła przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego - uczelni, której pierwszym rektorem był ten uczony.
• Uchwałę o postawieniu pomnika łódzcy samorządowcy podjęli pod koniec sierpnia tego roku.

• Tadeusz Kotarbiński był rektorem Uniwersytetu Łódzkiego w latach 1945-49.

• W 2015 r. Uniwersytet Łódzki ustanowił nagrodę, której patronem jest prof. Tadeusz Kotarbiński.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prof. Antoniego Różalskiego wtorkowa uroczystość jest niezwykle ważna dla społeczności akademickiej Łodzi. Przypomniał, że prof. Kotarbiński był wybitnym filozofem analitycznym, etykiem, twórcą reizmu. To także wybitna postać życia akademickiego nie tylko w Łodzi.

"Był wielkim uczonym, ale też był człowiekiem pogodnym, był przykładem jak godnie żyć. Tworzył poezję, pisał fraszki różne ciekawe sentencje" - powiedział rektor. Podkreślił też wielką rolę Kotarbińskiego w tworzeniu Uniwersytetu Łódzkiego. Był jego pierwszym rektorem, który - jak mówił Różalski - wytyczył główne kierunki rozwoju tej uczelni. Przypomniał też, że profesor był prezesem łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Obecny na uroczystość przewodniczący Rady Miejskiej (RM) w Łodzi Tomasz Kacprzak przypomniał, że uchwałę o postawieniu pomnika łódzcy samorządowcy podjęli pod koniec sierpnia tego roku. Podjęta została jednomyślnie, bo - jak podkreślił Kacprzak - radni bardzo ucieszyli się z inicjatywy takiego uhonorowania prof. Kotarbińskiego.

Z kolei przewodniczący komisji kultury w RM prof. Grzegorz Matuszak dodał, że pomnik będzie "symbolicznym punktem potwierdzającym akademickość Łodzi".

Tadeusz Kotarbiński urodził się 31 marca 1886 r. w Warszawie. Jego rodzicami byli artyści: Miłosz Kotarbiński - malarz i Ewa Koskowska - pianistka. Ukończył Gimnazjum im. gen. Pawła Chrzanowskiego w Warszawie i wyjechał na studia do Lwowa. Na tamtejszym uniwersytecie studiował filozofię pod kierunkiem prof. Kazimierza Twardowskiego. Po powrocie do Warszawy podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie w latach 1945-49 był rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. Później w latach 1957-62 pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, polskich i zagranicznych (m.in. przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, prezesem Institut International de Philosophie).

Odznaczony Orderem Budowniczych Polski Ludowej oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 października 1981 r. w podwarszawskim Aninie.

Był twórcą reizmu - koncepcji zakładającej opis świata w oparciu o istniejące materialnie obiekty - rzeczy. Był też propagatorem etyki laickiej, autorem pojęcia "opiekuna spolegliwego", czyli takiego, na którym można polegać. Zaangażował się również z budowanie teorii sprawnego działania - prakseologii. Teoria ta to zbiór ogólnych zasad, według których powinny być planowane i podejmowane działania, aby były skuteczne.

W 2015 r. Uniwersytet Łódzki ustanowił nagrodę, która przyznawana jest za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych. Jej patronem jest prof. Tadeusz Kotarbiński.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia w regionie. W poniedziałek nowy rok akademicki rozpoczęło w niej ponad 32 tys. studentów, w tym ok. 2,5 tys. cudzoziemców z 95 krajów i ponad 12,6 tys. studentów pierwszym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.