• PARTNERZY PORTALU

Taka Warszawa tylko na zdjęciach

Trójwymiarowe fotografie autorstwa przedwojennego aktora Rufina Morozowicza przedstawiające przedwojenną, nieistniejącą już Warszawę można zobaczyć na wystawie "Tej Warszawy już nie ma..." czynnej od czwartku w Fotoplastikonie Warszawskim.
Taka Warszawa tylko na zdjęciach
Fotografie przedstawiają mniej znane oblicze przedwojennej stolicy, zniszczonej w 1945 roku na rozkaz Hitlera. Zdjęcia ukazują przede wszystkim domy i ulice miasta, głównie z lat 20. ubiegłego wieku. Można na nich zobaczyć m.in. plac Teatralny i znajdujący się wówczas na jego terenie Ratusz Miejski, przedwojenne kamienice ulic Moliera, Senatorskiej i Długiej, a także Ogród Saski i Park Ujazdowski.
 
- Ta wystawa jest o tyle ciekawa, że możemy na niej zobaczyć Warszawę z lat 20. tuż po I wojnie. Widać na nich wiele zabytków, jednak jeszcze bez przepychu związanego z rozbudową miasta w wolnej Polsce. Ekspozycja jest też o tyle ciekawa, ponieważ fotografie wykonywał człowiek, który nie był zawodowym fotografem, dlatego też w specyficzny sposób patrzył na swoje miasto. Patrząc na te zdjęcia doceniamy ich piękno, równocześnie jednak czujemy smutek, że tamtej Warszawy już nie ma - mówił Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało wystawę.
 
Na ekspozycji znalazły się także fotografie rodzinne Rufina Morozowicza przedstawiające głównie jego rodzinną willę "Waleria" w Milanówku. Tam też cała kolekcja została odnaleziona przez Mariusza Koszutę z Towarzystwa Miłośników Milanówka.
 
- Zdjęcia przedstawiają nie tylko nieznane oblicze stolicy, ale także fragment historii podwarszawskiego Milanówka. Fotografie nierozerwalnie splatają się z losami mieszkańców willi +Waleria+, w której mieścił się ważny punkt wywiadu Armii Krajowej, a po Powstaniu Warszawskim jeden z wielu szpitali polowych, gdzie ludność Milanówka udzielała pomocy tysiącom warszawiaków - powiedział obecny na otwarciu wystawy Koszuta.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE