PARTNER PORTALU
  • BGK

Takiego muzeum jeszcze w kraju nie ma

  • PAP    18 lipca 2012 - 16:20
Takiego muzeum jeszcze w kraju nie ma

Pojazdy, mundury, zdjęcia straży pożarnej, ratowników medycznych, górskich, morskich, drogowych gromadzi powstające w Krakowie Muzeum Ratownictwa . Według twórców jest to pierwsza placówka w kraju zbierająca pamiątki związane z różną działalnością ratowniczą.
Jak poinformował prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa - jednostki zajmującej się organizacją i rozbudowaniem Muzeum Ratownictwa w Krakowie - Łukasz Pieniążek, pomysł stworzenia placówki zrodził się kilka lat temu. Wtedy grupa małopolskich pasjonatów zaczęła zbierać zabytkowe przedmioty. Chcieli zachować je od zapomnienia i prezentować szerszej publiczności.

Od 2005 r. problemem powstającej instytucji był brak stałej siedziby. Eksponaty były i są przetrzymywane na terenie zaprzyjaźnionych instytucji: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Muzeum Niepołomickim oraz w szkole w Bochni.

"Dopiero w maju tego roku udało się nam pozyskać lokal w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) nr 2 w Krakowie" - powiedział prezes. "To miejsce nie jest jednak wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkie nasze zbiory. Potrzebujemy olbrzymiej hali, która by je zmieściła" - podkreślił.

W lokalu w JRG nr 2 jest miejsce dla część zbiorów i ok. dwóch, trzech pojazdów ratowniczych, podczas gdy jest ich blisko 30. Są to pojazdy sanitarne, wozy strażackie, radiowozy policyjne. Najstarszy samochód - Star 20 - pochodzi z 1953 r. Założyciele muzeum mogą się też pochwalić kadłubem helikoptera PZL W3A Sokół.

Siedziba w JRG nr 2 jest obecnie przygotowywana do przyjęcia części zbiorów. "Lokal jest w trakcie remontu. Największą przeszkodą w zakończeniu prac remontowych jest brak finansów" - powiedział Pieniążek.

Na początku września w wyremontowanym lokalu twórcy muzeum planują zorganizować wystawę. Będzie ona poświęcona dziejom krakowskiego ratownictwa.

"Ekspozycja uhonoruje rocznicę 50-lecia przylotu do Krakowa pierwszego śmigłowca sanitarnego (SM-1) we wrześniu 1962 r. oraz przyszłoroczną 140-lecia powstania krakowskiej straży pożarnej - najstarszej w Polsce, a także pierwszego lotu śmigłowca sanitarnego Tatry, pilotowanego przez Tadeusza Augustyniaka" - wyjaśnił prezes muzeum. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.