PARTNER PORTALU
 • BGK

Tarcza antyrakietowa w Polsce. Zobacz, w których miastach rozstawione będą baterie

 • wnp.pl    10 maja 2018 - 16:05
Tarcza antyrakietowa w Polsce. Zobacz, w których miastach rozstawione będą baterie
Program Wisła będzie skuteczny, jeśli zostanie zintegrowany z Narwią, a to koszty, według różnych wyliczeń, od 50 do 60 mld zł. Rocznie na zakup uzbrojenia MON wydaje średnio około 10 mld zł (Fot. MON)

Po niedawnej wizycie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych, podczas której negocjowano m.in. szczegóły II fazy kontraktu na zakup systemu Patriot, odżyła na nowo dyskusja na temat tego, co tak właściwie kupiliśmy za tak duże pieniądze? My sprawdzamy, gdzie ta broń zostania rozlokowana. Warszawa, Szczecin, Poznań, Powidz czy Redzikowo.
Zgodnie z porozumieniem w sprawie sprzedaży systemu Patriot podpisanym przez Polskę i USA z lipca 2017 r., określono, że zakup broni zostanie przeprowadzony w dwóch fazach. W 2022 r. do Polski trafią dwie pierwsze baterie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot w obecnej konfiguracji, czyli bez radaru dookólnego AESA (Active Electronically Scanned Array).

Jedna bateria to cztery jednostki ogniowe, z których każda składa się z czterech wyrzutni. Jedna bateria Patriot to: stanowisko dowodzenia, radar, od 4 do 8 pojazdów ciężarowych z naczepami, na których umieszczone są wyrzutnie rakiet. Łącznie na jednej naczepie samochodowej może się znajdować 7 różnych rakiet Patriot. Gdzie w Polsce pojawią się takie baterie?

Najbardziej prawdopodobny jest wariant obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z czasów, kiedy polskiego nieba nad najważniejszymi w kraju aglomeracjami broniły 4 brygady rakietowe obrony przeciwlotniczej.

Więcej o systemie Patriot: Polska tarcza ochroni amerykańską. Po co nam Patrioty?

Patrioty w osłonie ważnych aglomeracji

 

Szczegółowe plany jawne raczej nie będą, ale z dostępnych informacji możemy przypuszczać, że kiedy już pozyskamy wszystkie 8 baterii systemu Patriot, zostaną one rozstawione w pobliżu 10-12 miejsc, wśród których znajdzie się niewątpliwie aglomeracja warszawska.

Znajdzie się tam również aglomeracja szczecińska (gazoport), a także ważna gospodarczo aglomeracja Śląska. Będzie Poznań z węzłem lotniskowym, a także bazy, gdzie stacjonują samoloty F-16, tzn. podpoznańskie Krzesiny i Łask.

Aczkolwiek też Powidz, baza lotnictwa transportowego, gdzie stacjonują również śmigłowce amerykańskie i gdzie, jak wiadomo z przecieków, mają powstać wielkie magazyny uzbrojenia dla amerykańskiej brygady pancernej.


"Tarcza Polski" osłoni amerykańską

Najpewniej znajdzie się wśród nich również Redzikowo, gdzie powstaje amerykańska tarcza antyrakietowa, oraz miejscowości, w których stacjonują żołnierze armii sojuszniczych, głównie amerykańskiej, przerzucani do Polski dla obrony wschodniej flanki, m.in. Orzysz, Żagań, Świętoszów, Skwierzyna czy Bolesławiec.

Do ochrony przeciwlotniczej tych obiektów, jak szacują eksperci, wystarczy 6 baterii Patriot. MON miałby zatem w rezerwie jeszcze 1-2 baterie, które mógłby wykorzystać np. do obrony najważniejszych rejonów koncentracji mobilizowanych sił zbrojnych.

Problemów, które wskazują, jak wiele wyzwań staje przed Polską w związku z zakupem systemów Patriot, jest oczywiście więcej. Radary dookólne, system sieciocentryczny IBMS, polski udział w produkcji pocisków rakietowych dla nowych systemów... ale to już materiał na kolejne tematy. Będziemy do nich systematycznie wracać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.