PARTNER PORTALU
 • BGK

Tarnobrzeg odzyskał obrazy Tarnowskich

 • PAP/JL    10 sierpnia 2016 - 08:00
Tarnobrzeg odzyskał obrazy Tarnowskich
Cztery obrazy Francesco Albaniego powróciły po ponad 70 latach do dzikowskiego zamku w Tarnobrzegu. Fot. Mat. prasowe

Cykl czterech obrazów z okresu baroku Francesco Albaniego powrócił po ponad 70 latach do dzikowskiego zamku w Tarnobrzegu.
Dzieła powiększyły jedną z najciekawszych i najwartościowszych w Polsce kolekcji malarstwa, zgromadzoną przez rodzinę Tarnowskich.

Jak informuje Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, które mieści się w zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega), obrazy zostały odzyskane przez rodzinę Tarnowskich z Muzeum Narodowego w Krakowie po ponad 70 latach.

Cykl o wspólnym tytule „Igraszki dzieci” tworzą cztery okrągłe obrazy namalowane przez włoskiego malarza barokowego Francesco Albaniego na deskach. Ich wspólnym motywem jest duże drzewo wokół którego bawi się kilkoro dzieci.

Odzyskane obrazy były bez ram. W tarnobrzeskim muzeum przed udostępnieniem ich zwiedzającym specjaliści dokonali renowacji obrazów, a także oprawili je w złote, okrągłe passe-partout, a następnie umieścili w kwadratowych, bogato zdobionych ramach w kolorze złotym, nawiązujących stylem do baroku.

Obrazy można oglądać w muzeum na stałej ekspozycji wraz z pozostałymi dziełami z kolekcji, liczącej ponad 120 prac wybitnych mistrzów pędzla.

Jest to największa i zachowana niemal w całości kolekcja malarstwa, która była w prywatnych rękach. Wróciła ona do dzikowskiego zamku w maju ub. roku.

Rozproszony zbiór udało się niemal w całości scalić dzięki staraniom najstarszego syna ostatniego właściciela zamku Jana Tarnowskiego. Kolekcja została przekazana do tarnobrzeskiego muzeum przez rodzinę Tarnowskich, jako depozyt do 2040 roku.

Odzyskane obrazy stanowią trzon kolekcji; brakuje zaledwie kilkunastu najcenniejszych dzieł. Niektóre znajdują się w innych polskich muzeach, głównie w Muzeum Narodowym w Krakowie, kilka uznaje się za zaginione.

Wśród prezentowanych w galerii w zamku dzikowskim obrazów można podziwiać płótno przypisywane Rembrandtowi, a na pewno pochodzący z jego pracowni portret „Głowa młodzieńca”, czy dzieła powstałe w warsztacie Antona van Dycka, takie jak „Portret Marii Villiers” i „Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny”.

Są też dwa pejzaże Wenecji przypisywane Bernardo Bellotto, zwanemu Canaletto, oraz dwa portrety, które – jak wiadomo na pewno – namalował Annibale Carracci. Są tu jeszcze dzieła innych mistrzów zagranicznych, w tym Salvatora Rosy, Simone de Pesaro, Alonso Cano, Guercina, Schalkena, Thomasa Wycka, de Gryfa.

W galerii można podziwiać także olbrzymią kolekcję malarstwa polskiego, w tym Juliusza i Wojciecha Kossaków oraz Jacka Malczewskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.