PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnogórskie podziemia bliżej wpisu na listę UNESCO

  • PAP    1 lutego 2013 - 09:05
Tarnogórskie podziemia bliżej wpisu na listę UNESCO

Ministerstwo Kultury pozytywnie oceniło kandydaturę tarnogórskich podziemi do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO – poinformował w czwartek Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Od kilku lat starali się o to członkowie tego stowarzyszenia, którzy opiekują się wyrobiskami. Wstępne zgłoszenie już zostało wysłane przez resort kultury do paryskiej siedziby UNESCO.

„Choć formalny wniosek trafi tam dopiero pod koniec roku, to już teraz można mówić o ogromnym sukcesie. O przychylność polskiego rządu w tej kwestii zabiega bowiem co roku wielu właścicieli czy opiekunów zabytków" - powiedział Rudnicki.

O tym, czy tarnogórskie podziemia, a wraz z nimi Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, zostaną wpisane na prestiżową listę UNESCO dowiemy się w 2014 roku.

Według Rudnickiego, szanse są spore, gdyż część zapisów do wniosku na zlecenie stowarzyszenia opracowuje brytyjski ekspert UNESCO - Barry Gamble, który już dwukrotnie zwiedził tarnogórskie podziemia.

Na pozytywny wynik może mieć wpływ m.in. niepowtarzalny system grawitacyjnego odwadniania podziemnych wyrobisk oraz jedna z pierwszych na kontynencie europejskim maszyn parowych, wykorzystywana w kopalni już pod koniec XVIII w.

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 7 lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebrnonośnych, który ciągnie się przez ponad 150 kilometrów. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.