PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów, Komitet Regionów: Wspieranie innowacji i przedsiębiorczości zaczyna się na szczeblu lokalnym

  • aw    20 czerwca 2016 - 19:21
Tarnów, Komitet Regionów: Wspieranie innowacji i przedsiębiorczości zaczyna się na szczeblu lokalnym
Konferencja Komitetów Regionów otwarła 9. Forum Inwestycyjne w Tarnowie (fot.Paweł Topolski/tarnow.pl)

Innowacja jako kluczowy aspekt konkurencyjności regionalnej i przedsiębiorczości w Europie to temat konferencji zorganizowanej 20 czerwca w Tarnowie przez Komisję Polityki Gospodarczej (ECON) Europejskiego Komitetu Regionów (KR).
Europejska gospodarka powoli wychodzi z kryzysu, jednak ma trudności ze zwiększeniem swojej konkurencyjności w skali globalnej. Dla sukcesu gospodarczego zasadnicze znaczenie mają innowacje w postaci nowych produktów, usług i modeli biznesowych. Zadaniem władz lokalnych, regionalnych, krajowych i unijnych jest poprawienie warunków, w jakich przedsiębiorcy wykorzystują i wprowadzają do obrotu wiedzę, a także tworzą wartość dodaną i miejsca pracy.

- Innowacyjność polega na rozwiązywaniu problemów za pomocą nowych pomysłów. Jesteśmy tu po to, by omówić problemy i wyzwania, jakie napotykają innowacyjne przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy i po to, by znaleźć nowe pomysły, tak abyśmy jako przywódcy lokalni i regionalni potrafili jak najlepiej pomagać utalentowanym ludziom i wspierać ich na drodze do sukcesu, wzrostu, tworzenia miejsc pracy i dobrobytu – powiedział przy otwarciu konferencji Christian Buchmann, przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej (ECON) w Komitecie Regionów oraz minister gospodarki regionu Styria (Austria).

Dzięki skupieniu się na wspieraniu nowych technologii w przedsiębiorstwach i silnym partnerstwom pomiędzy władzami lokalnymi, przedsiębiorcami i instytucjami naukowymi Małopolska zdobyła tytuł ERP za 2016 r. Nagrodę tę przyznaje się regionom UE wykazujących się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości.

- Tytuł ten jest ukoronowaniem wielu lat naszych starań, aby stworzyć najlepsze warunki do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Wcześniej to my uczyliśmy się standardów europejskich, lecz teraz to Małopolska zaczęła dawać innym europejskim regionom przykład, jak można wspierać przedsiębiorczość. Jesteśmy dumni z naszego dużego potencjału naukowego, dobrze wykształconych pracowników, coraz większej innowacyjnej infrastruktury technicznej i rosnącej liczby przedsiębiorstw typu start-up – powiedział Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

 

Dodał też: „Zwracamy również dużą uwagę na inwestycje w badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość. Dzięki wsparciu, jakie poprzednio otrzymaliśmy z funduszy europejskich, byliśmy w stanie sfinansować projekty w tej dziedzinie o całkowitej wartości przekraczającej 10 mld złotych! Tematy, o których tu rozmawiamy, to ważny głos w europejskiej debacie na temat rozwoju przedsiębiorczości oraz poprawy międzysektorowej współpracy w tej dziedzinie”.

Jeden z przykładów działań tego regionu to Tarnowskie Forum Inwestycyjne, w tym roku organizowane już po raz dziewiąty. 

- Z punktu widzenia miasta innowacyjna gospodarka to nie tylko zastosowanie najnowszych technologii, ale zbieranie nowych pomysłów na rozwiązanie problemów życia codziennego obywateli. Mamy wiele takich przykładów, np. w transporcie publicznym. Mieszkańcy Tarnowa mogą płacić za bilety za pomocą karty miejskiej. Jest to nie tylko wygodne, lecz łączy się również ze zniżkami i specjalnymi taryfami. Pasażerowie niewidomi i niedowidzący dysponują specjalnym urządzeniem, dzięki któremu mogą ustalić numer autobusu poprzez nadawany w nim komunikat. Władze lokalne poszukują wciąż nowych i innowacyjnych rozwiązań, które można by wdrożyć w mieście, również w innych dziedzinach życia – powiedział Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Po konferencji odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Komisji ECON KR-u w Krakowie 21 czerwca, na którym lokalni i regionalni przywódcy omówią zasady UE dotyczące pomocy państwa w odniesieniu do usług publicznych, europejski system gwarantowania depozytów oraz plan działania w sprawie VAT.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.