PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów pokaże kolekcję prac Zofii Stryjeńskiej

  • PAP/EM    13 lutego 2017 - 16:41
Tarnów pokaże kolekcję prac Zofii Stryjeńskiej
Wystawa w galerii mieszczącej się w niedawno odremontowanym, zabytkowym budynku dworca PKP potrwa do 9 kwietnia br. (fot. youtube.com)

• 33 prace Zofii Stryjeńskiej, uważanej za najwybitniejszą malarkę polskiego XX-lecia międzywojennego, będzie można oglądać od wtorku na wystawie w galerii "Panorama" na dworcu PKP w Tarnowie.
• Pokaz inauguruje obchody 90-lecia tarnowskiego Muzeum Okręgowego.
Jak poinformował dyrektor placówki Andrzej Szpunar, w jubileuszowym roku muzeum będzie zapraszało publiczność na wiele ciekawych wydarzeń i wystaw począwszy od właśnie otwieranej wystawy prac Zofii Stryjeńskiej.

Kolekcja 33 prac autorstwa Stryjeńskiej zdeponowana w muzeum w listopadzie 1992 r. jest darem pochodzącego z pobliskiej Dębicy księdza prof. Alojzego Nosala dla miasta Tarnowa.

Obrazy przedstawiają tematy typowe dla autorki: postacie, sceny biblijne, polską wieś, stroje i tańce ludowe. Wszystkie prace są sygnowane i datowane głównie na lata: 1939 (wykonane na papierze) i około 1960 r. (gwasze na płótnie). Tarnowska kolekcja była wielokrotnie pokazywana i udostępniana przy okazji licznych wystaw poświęconych twórczości artystki.

Obecna prezentacja po raz pierwszy pokazuje prace po pełnej, profesjonalnej konserwacji przeprowadzonej w ubiegłym roku.

"Konserwacja ta była niezbędna, gdyż rysunki zostały wykonane na papierze niskiej jakości technikami wodnymi. Z kolei spękanie warstwy malarskiej na obrazach było wynikiem degradacji spoiwa i słabej przyczepności farby wodnej do podłoża - płótna o grubym splocie" - wyjaśniła kurator wystawy Barbara Bułdys.

Kurator przypomniała, że artystka wykorzystywała do swoich prac farby i materiały nienajlepszej jakości, co wynikało z jej trudnej sytuacji materialnej, w której się znalazła się na emigracji po II wojnie światowej.

Konserwacja pozwoliła skutecznie zahamować procesy postępującej degradacji. Rysunki na papierze oprawiono w nowe, bezpieczne dla obiektów, bezkwasowe pasee-partout. Z kolei wszystkie obrazy zostały umieszczone w nowych ramach z profesjonalnym szkłem, odcinającym promieniowanie UV, co pozwala eksponować je w możliwie bezpieczny sposób, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące w roku.

Wystawa w galerii mieszczącej się w niedawno odremontowanym, zabytkowym budynku dworca PKP potrwa do 9 kwietnia br.

Zofia Stryjeńska była wielokrotnie nagradzana na wystawach krajowych i międzynarodowy (np. na Światowej Wystawie w Paryżu w 1925 r. zdobyła aż 4 Grand Prix za malarstwo ścienne, plakat, tkaninę i ilustrację książkową), Stryjeńska była artystką o łatwo rozpoznawalnym stylu. Jak pisał recenzent Piotr Łopuszański, "współtworzyła przemiany estetyczne okresu międzywojennego i wywarła wówczas większy wpływ niż np. Witkacy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.