PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnowski teatr za 15 mln zł otwarty

  • PAP    15 kwietnia 2011 - 06:57
Tarnowski teatr za 15 mln zł otwarty

Po prawie dwóch latach gruntownej przebudowy w czwartek wieczorem uroczyście otwarto nowy gmach Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego.
Pierwszym spektaklem na nowej scenie był „Kwartet dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera.

Jak mówił podczas uroczystości prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała (zabierz głos/oceń prezydenta), miasto, które urasta do rangi subregionalnej i jest drugim po Krakowie ośrodkiem w Małopolsce, zasługuje na własny teatr.

„Dokonała się tu nie modernizacja, a rewolucja” – podkreślił Ścigała przypominając, że na fundamentach historycznego budynku Sokoła, w którym mieścił się stary teatr, powstał zupełnie nowy, nowoczesny gmach, który będzie nową atrakcją Tarnowa. Oryginalna architektura budynku zmieni też oblicze tej części miasta.

Przebudowa budynku Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego była finansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu miasta Tarnowa.

Jej koszt wyniósł ok. 15 mln zł. Po modernizacji teatralny budynek zyskał zupełnie nową, przeszkloną elewację od strony ulicy Mickiewicza. Zmienił się układ niektórych pomieszczeń teatralnych – m.in. małej sceny; przebudowana została duża scena, zmienił się kąt nachylenia widowni.

Przez blisko dwa lata tarnowska placówka korzystała z gościnnej sceny w Pałacu Młodzieży na czas remontu swojej siedziby. Nowa scena została zainaugurowana w czwartek przedstawieniem „Kwartet dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera. W obsadzie spektaklu widzowie zobaczyli: Jana Frycza, Andrzeja Grabowskiego, Mikołaja Grabowskiego i Jana Peszka.

Przed rozpoczęciem spektaklu na scenie przedstawiono multimedialną prezentację historii tarnowskiego teatru. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystemu otwarciu sceny był wernisaż wystawy Ewy Zuby-Benn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.