PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnowskie Góry. Turyści mogą zwiedzać zabytki z listy UNESCO z wyjątkowym przewodnikiem

  • PAP/KDS    15 grudnia 2017 - 13:23
Tarnowskie Góry. Turyści mogą zwiedzać zabytki z listy UNESCO z wyjątkowym przewodnikiem
SMZT wydało przewodnik dla turystów (fot. Facebook/Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach)

Turyści odwiedzający pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór mogą korzystać z wyjątkowego przewodnika. Napisali go i wydali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT). To pierwsza taka publikacja po wpisaniu zabytków na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rzecznik SMZT Grzegorz Rudnicki poinformował, że przewodnik autorstwa Zbigniewa Pawlaka i Mieczysława Filaka zawiera opis i zdjęcia 28 atrybutów wchodzących w skład wpisu, a także mapę z dokładną ich lokalizacją.

- W przewodniku czytelnicy znajdą informacje o historii Tarnowskich Gór, o zastosowanej tu myśli technicznej, wydobyciu metali, systemach odwadniania, dostarczania wody pogórniczej do celów spożywczych, a także Wyjątkowej Powszechnej Wartości wpisu, czyli tych elementach unikatowości, które wyróżniają ten obiekt spośród innych, będących już na Liście światowego dziedzictwa UNESCO - wskazał Rudnicki.

Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę UNESCO zapadła w lipcu w Krakowie, podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach to 15. polski obiekt na tej liście i pierwszy w woj. śląskim.

Czytaj więcej: UNESCO da zarobić? Arkadiusz Czech: Tarnowskie Góry przeżyją najazd

Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego - w sumie 28 obiektów.

Prace nad informatorem ruszyły krótko po ogłoszeniu, że obiekty Tarnowskich Gór znalazły się na najbardziej prestiżowej liście zabytków. Przewodnik wydało z własnych środków SMZT, którego przedstawiciele przygotowali wniosek do UNESCO. Publikację można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia, a także w sklepiku z pamiątkami na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Przewodnik jest dostępny także w wersji niemieckiej i angielskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ałła, 2017-12-18 18:44:17

    A co na to "ambasador wpisu", posłanka Barbara Dziuk (PiS)?