PARTNER PORTALU
  • BGK

Tata Kazika został patronem ulicy w Pabianicach koło Łodzi

  • PAP    19 grudnia 2015 - 09:00
Tata Kazika został patronem ulicy w Pabianicach koło Łodzi
Kazik Staszewski (fot. Aotearoa/wikipedia/CC-BY-SA-3.0)

Poeta i bard Stanisław Staszewski został nowym patronem jednej z ulic Pabianic (Łódzkie). W piątkowych uroczystościach upamiętniających pochodzących z podłódzkiej miejscowości ojca i dziadka uczestniczył muzyk Kazik Staszewski.
"Śledziłem za pośrednictwem internetu spory w pabianickiej radzie miejskiej związane z nadaniem imienia Stanisława Staszewskiego jednej z ulic. Wiem, że nie była to prosta sprawa, tym bardziej chwała i podziękowania za to, że została doprowadzona do końca - powiedział Kazik po odsłonięciu tabliczki z nową nazwą ulicy.

Muzyk nawiązał do ujawnionej w ub. roku informacji zawartej w dokumentach IPN, że jego ojciec był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa, a potem został zarejestrowany jako ich tajny współpracownik.

Zdaniem Kazika, Stanisław podjął współpracę z MBP, ponieważ był ideowym komunistą. Jak podkreślił w piątek 18 grudnia, jego rodzina nie ma zamiaru wypierać się tego faktu.

Po odsłonięciu tabliczki z nową nazwą ulicy rodzina Staszewskich przeszła do pobliskiego budynku Szkoły Podstawowej nr 5, której dyrektorem był niegdyś dziadek Kazika - Kazimierz Staszewski – założyciel, a obecnie patron pabianickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Na gmachu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona trzem pokoleniom Staszewskich, Kazik złożył pod nią kwiaty.

"Przyjechaliśmy do Pabianic w gronie rodzinnym. Są ze mną synowie, mama, wnuczki Hela i Hania – wszyscy Staszewscy. Dziękuję radzie miasta i prezydentowi, a szczególnie oddziałowi PTTK – także za kultywowanie pamięci o moim dziadku – pierwszego listopada na jego grobie zawsze znajduje się wieniec od PTTK" - mówił Kazik.

Stanisław Staszewski urodził się w Pabianicach i spędził w tym mieście 9 lat. W czasie II wojny św. działał w AK, został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie Ebensee. Po wojnie ukończył architekturę w Warszawie. W latach 60. był naczelnym architektem miasta Płocka. "Gromadził wokół siebie młodzież, co nie podobało się ówczesnej władzy, stąd jego emigracja do Paryża" - powiedział prezes pabianickiego oddziału PTTK Sławomir Szczesio.

Staszewski znany jest przede wszystkim jako autor tekstów piosenek, m.in. "Celina", "Baranek" czy "Inżynierowie z Petrobudowy", wykonywanych m.in. przez Jacka Kaczmarskiego, Kult, Elektryczne Gitary. Poeta zmarł w Paryżu w 1973 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.