PARTNER PORTALU
  • BGK

Tatarzy dostali pieniądze na naukę języka etnicznego

  • PAP    5 stycznia 2012 - 09:53
Tatarzy dostali pieniądze na naukę języka etnicznego

Związek Tatarów Polskich będzie uczył Tatarów ich etnicznego języka. Właśnie otrzymał państwową i samorządową dotację, w sumie 25,5 tys. zł.
Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na przetłumaczenie podręcznika do nauki oraz pierwsze lekcje tatarskiego. Zajęcia mają ruszyć w czerwcu.

Dofinansowanie projektu edukacyjnego w wysokości 18 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, natomiast dotacja 7,5 tys. zł – z konkursu na działalność kulturalną, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka województwa).

Jak powiedział prezes Związku Tatarów Polskich Jan Adamowicz, dzięki tym pieniądzom będzie można ruszyć z nauką języka tatarskiego. Według niego, pierwsze lekcje mogłyby odbyć się w czerwcu. Adamowicz widzi potrzebę nauki etnicznego języka zarówno wśród młodszych jak i dorosłych osób pochodzenia tatarskiego. Według niego, w pierwszych lekcjach będzie mogło wziąć udział 50 Tatarów.

Adamowicz powiedział, że najważniejsze obecnie jest przetłumaczenie, z języka rosyjskiego, elementarza do nauki tatarskiego. Dzięki temu będzie możliwa nauka podstaw języka, którego, jak dodał Adamowicz, polscy Tatarzy często w ogóle nie znają.

Pieniądze przeznaczone zostaną też m.in. na przygotowanie pomocy dydaktycznych (w tym np. specjalne filmy), opłacenie nauczyciela języka tatarskiego czy opłatę za wynajęcie sali. Lekcje tatarskiego mają odbywać się w Białymstoku, raz w tygodniu. Adamowicz powiedział, że najważniejsze jest, aby Tatarzy poznali litery, ich brzmienie, żeby później mogli uczyć się pierwszych słów jak „dzień dobry” czy „dziękuję”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.