PARTNER PORTALU
  • BGK

Tatry, lawiny: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

  • PAP/AT    8 lutego 2016 - 14:39
Tatry, lawiny: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Wysoko w górach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin (fot.pixabay.com)

Ratownicy TOPR ogłosili trzeci - znaczny stopień zagrożenia lawinowego. To efekt halnego, który przeniósł śnieg w formacje wklęsłe i utworzył nawisy śnieżne - podkreślają ratownicy górscy.
Wyzwolenie lawiny w Tatrach jest teraz możliwe przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach - informują ratownicy.

Jak powiedział ratownik górski Adam Marasek, wiejący od sobotniej nocy wiatr halny, przyczynił się do powstania pryzm i nawisów śnieżnych. "Halny oraz zapowiadane opady śniegu zdecydowanie pogorszą stabilność pokrywy śnieżnej" - dodał.

Czytaj też: Nowe ośrodki narciarskie i wyciągi w Polsce. Słowacy zmienią Szczyrk?

Wysoko w górach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W takich warunkach turyści powinni ograniczyć swoje wędrówki do górskich dolin, ale trzeba mieć na uwadze, że i niższe szlaki są mocno oblodzone. Po halnym na szlakach reglowych mogą zalegać powalone gałęzie i drzewa.

Wyjście na szlaki powyżej górskich schronisk wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy o poruszaniu się w zimowych warunkach. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega świeży śnieg, a wiele miejscach ich przebieg jest niewidoczny. W partiach graniowych miejscami potworzyły się duże zaspy śnieżne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.